Avustralya, Ukrayna'ya yeni zırhlı personel taşıyıcılar teslim etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya, Ukrayna’ya yeni zırhlı personel taşıyıcılar teslim etti

Abone Ol 

Avustralya, Ukrayna’ya bağışlanmayı planladığı 14 adet M113AS4 Zırhlı Personel Taşıyıcısının ilk dördünün teslimatını yaptığını açıkladı. 

Avustralya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, zırhlı araçların Ukrayna Antonov AN-124 uçağına yüklendiğini ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü olan Amberley’den havalandığını duyurdu.

Avustralya Ukrayna’ya, Bushmaster zırhlı araçları, M777 obüsleri, zırh önleyici silahlar, mühimmat, insansız hava araçları ve bir dizi yardım ekipmanı olmak üzere toplamda 285 milyon Avustralya doları değerinde bir yardım sözü vermişti. Yapılan teslimat bu paketin bir parçası olarak gerçekleştirildi. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı yapılan açıklamada; “Yapılan teslimatlar; Rus işgaline karşı direnişinimiz için oldukça önemli ve Avustralya’nın Ukrayna halkına olan bağlılığını gösteriyor” ifadeleri kullanıldı. 

M113AS4 Zırhlı Personel Taşıyıcı

Avustralya’nın M113AS4 Zırhlı Personel Taşıyıcı, savaş alanı piyade askerlerini taşımak için tasarlanmıştır ve Avustralya Savunma Kuvvetleri tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. 

M113AS4 aracı;  7.62 mm eş eksenli makinalı tüfekler ile silahlandırılmış ve insanlı veya uzaktan komutalı SABER Kulesi’ne sahiptir. Zırhlı araç komutan/ nişancı ve sürücü dahil 9 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close