Ateşkes sağlandı: İsrail 3 günde 15'i çocuk 44 kişiyi katletti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ateşkes sağlandı: İsrail 3 günde 15’i çocuk 44 kişiyi katletti

Abone Ol 

İşgalci İsrail güçleri 3 gündür hava bombardımanlarına aralıksız devam ediyor. Sürekli olarak bombalanan Gazze Şeridi’nde 15’i çocuk 44 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan İsrail ile Gazze şeridindeki İslami Cihad arasında bu gece yerel saatle 23.30’da (TSİ 23.30) ateşkesin başlaması üzerinde anlaşma sağlandığı belirtildi.

Filistin Sağlık Bakanlığında yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenler ve yaralananlara ilişkin bilgi verildi.

Bakanlık açıklamasında, 5 Ağustos’tan bu yana düzenlenen saldırılarda 15’i çocuk, 4’ü kadın olmak üzere 44 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yaralı sayısının 311’e yükseldiği aktarılan açıklamada, yaralıların sağlık durumuna ilişkin detaylı bilgi verilmedi.

– İSRAİL ORDUSU, GAZZE MERKEZİNDEKİ CADDEYİ HEDEF ALDI

İsrail ordusunun, İslami Cihad’a ait noktaları hedef alacağı gerekçesiyle 5 Ağustos’ta abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı saldırılar bugün de devam ediyor.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze şeridi içinde İslami Cihad’a ait olduğu gerekçesiyle iki askeri karakolun hedef alındığı belirtildi. Ordu, insansız hava aracıyla da havan fırlatılmakta kullanılan bir noktanın vurulduğunu açıkladı.

Filistin kaynakları, İsrail’in Gazze’nin şehir merkezinde bir mezarlığın yakınında bir at arabasına düzenlediği saldırıda aralarında çocukların da olduğu can kayıpları yaşandığını aktardı. Gazze’nin kuzeyinde düzenlenen saldırıda da ölenlerin olduğu paylaşıldı.

Gazze’den akşam saatlerinde İsrail yönüne çok sayıda roket atıldı. Tel Aviv kenti ve çevresindeki Yafa, Holon, Bat Yam gibi bölgelerde saldırı sirenleri çaldı. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’den ateşlenen füzelerin roketleri havada imha etmesi sonucu patlama sesleri geldiği bildirildi.

İsrail makamlarının, Gazze şeridi çevresindeki yerleşim birimlerine ikinci bir emre kadar evlerini terk etmemesi talimatı verdiği belirtildi.

– İSRAİL BAŞBAKANI’NDAN “GAZZE OPERASYONU HEDEFİNE ULAŞTI” AÇIKLAMASI

İsrail Başbakanı Yair Lapid’in, bugün Gazze şeridi çevresindeki yerleşim birimlerinin yerel yöneticileriyle yaptığı görüşmede, “İsrail’in Gazze operasyonunda hedeflerine ulaştığını, çatışmayı sonlandırmaya hazırlandığını” söylediği belirtildi.

İsrail basınındaki haberlere göre, toplantıya katılan isimler görüşmedeki “ana mesajın bu olduğunu” paylaştı.

– Ateşkes görüşmeleri devam ediyor ancak henüz sonuç yok

İsrail ve Arap basınında, Mısır ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda ateşkes görüşmelerinin ilerlediği ve akşam saatlerinde ateşkesin uygulanmaya başlayacağı yönünde haberler yer aldı.

Buna karşın İsrail’in Yediot Ahranot gazetesine konuşan üst düzey İsrailli bir yetkili, Gazze’de herhangi bir ateşkese ilişkin “kesinleşmiş bir durum olmadığını” söyledi.

ATEŞKES 23.30’DA BAŞLAYACAK

İslami Cihad’ın Sözcüsü Davud Şihab da AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mısır’ın arabuluculuğuyla bu gece 23.30’da uygulamaya girecek ateşkes üzerinde anlaşma sağlandı.” dedi.

Sözcü, Kahire’nin İsrail hapishanelerinde açlık grevindeki Halil Avavde ve pazartesi gözaltına alınan İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi’nin serbest bırakılması üzerinde çalışacağı sözü vermesi üzerine ateşkes sağlandığını aktardı.

İsrail Ordu Radyosu’na konuşan üst düzey bir İsrailli hükümet yetkilisi de ateşkesin bu gece Tel Aviv saatiyle 23.30’da uygulanmaya başlayacağını söyledi.

İsrail, cuma günü abluka altındaki Gazze şeridine İslami Cihad’a ait noktaları hedef aldığı gerekçesiyle saldırı başlatmıştı. Gazze’den de İsrail tarafına bir dizi roket atılarak karşılık verilmişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close