ABD Donanması S/İDA konseptleri için altı firmayla temasa geçti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması S/İDA konseptleri için altı firmayla temasa geçti

Abone Ol 

ABD Donanması, Lockheed Martin ve diğer beş gemi inşa şirketinden, gelecekteki büyük insansız gemi (LUSV, Large Unmanned Surface Vessel) için konseptler geliştirmelerini istedi.

Geminin, donanmanın mevcut insanlı filosunu çeşitli görevlerinde kullanılabilir olması bekleniyor.

Gemi ayrıca 40 tona kadar personel ve kargo taşıyabilmeli ve gelişmiş sensörler ile yüksek güçlü silahların entegre edilebilir olması isteniyor.

ABD Donanması, LUSV’nin 4 metreye kadar dalgalarla zorlu deniz koşullarında çalışabilmesini ve insan mürettebatı olmadan 90 güne kadar çalışabilmesini şart koşuyor.

Lockheed Martin, Huntington Ingalls, Marinette Marine, Austal, Gibbs & Cox ve Bollinger Tersaneleri LUSV projesi için çalışacak.

Konseptler formüle edilip onaylandıktan sonra kazanan satıcı, Sea Hunter projesi kapsamında geliştirilen önemli teknolojileri kullanarak geliştirmenin ilk aşamalarına geçecek.

Prototipin 200 ila 300 fit uzunluğunda veya gelecekteki ABD Donanması fırkateynlerinin üçte biri büyüklüğünde olması bekleniyor.

Ayrıca elektronik yüklerini desteklemek için 75 kilowatt’a kadar güç üretmesi gerekiyor.

Dağıtımın ardından LUSV, personel ve malzemeleri daha düşük maliyetle ve daha az riskle hızlı bir şekilde taşımak için ABD Donanması amfibi saldırı gemileriyle birlikte kullanılacak.

Drone gemisi ayrıca elektronik harp ve kara saldırısı için kullanılabilir olması bekleniyor.

Kavramsallaştırma aşamasına dahil olan altı şirketin tümü, LUSV kavramlarını sunmak için Eylül 2024’e kadar zamana sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close