Artırılmış Sanal Gerçeklik Ameliyathaneleri Hayata Geçiyor - M5 Dergi
Öne Çıkan

Artırılmış Sanal Gerçeklik Ameliyathaneleri Hayata Geçiyor

Abone Ol 

VHA’nın İnovasyon Ekosistemi (VHA IE), Verizon, Microsoft ve Medivis arasındaki bir ortaklık ile ABD’nin ilk 5G hastane ağını Kaliforniya’daki VA Palo Alto Health Care System’de kuruyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Bir zamanlar aile doktoru, hasta bir anneyi veya hasta bir çocuğu tedavi etmek için elinde deri çantayla hastanın ön kapısına geliyordu, şimdi ise doktorlar, klinisyenler ve hemşireler hastaları neredeyse kendi evlerinden tedavi edebilir hale geliyorlar.

Yüksek hızlı 5G özellikli ağlar, bu genişleyen yeteneklerin anahtarı haline geldi. Yakın zamanda, Amerika’nın ilk 5G hastane ağı, VHA’nın Yenilik Ekosistemi (VHA IE), Verizon, Microsoft ve Medivis arasındaki işbirliğinin sonucu olarak Kaliforniya’daki VA Palo Alto Sağlık Bakım Sistemi’nde hayata geçiyor. Bu yeni yüksek hızlı yetenek, ameliyathanede artırılmış gerçekliği desteklemeye ve doktorların ameliyatları yapma şeklini dönüştürmeye yardımcı olacak.

Beyin cerrahı, Medivis Kurucu Ortağı ve CEO’su olan Osamah Choudhry yaptığı açıklamada, “Holografik görselleştirme, cerrahi görüntüleme ve navigasyonun son sınırıdır” ifadelerini kullandı.

Cerrahlar, bu yeni FDA onaylı sistemi kullanarak bir kulaklık ve gözlük takıp, anatomik olarak yatan hastayla aynı hologramın içine kendilerini görsel olarak yerleştirebilirler. Bir cerrah, eller serbest olarak bu cihazları kullanarak, geleneksel iki boyutlu bir görüntüden üç boyutlu bir holograma dönüştürülen kritik verileri gözden geçirebilir. Bunu yapmak, cerrahlara ne kadar derin bir kesi yapacaklarını, örneğin bir tümöre nasıl gideceklerini veya bir tümörü daha iyi görebilmek için bir 3D MRI görüntüsünü nasıl döndüreceklerini kolaylaştırmak açısından çığır atlatacak.

Verizon iş geliştirme kıdemli yöneticisi Brian Weaver bu teknolojiyi, “Artık, sektörümüzdeki dönüm noktalarından birini yaşıyoruz.” ifadeleri ile açıklıyor.

Bu teknolojinin gerektirdiği platformu sunmak için Verizon muazzam bir fiber ağ inşa ediyor. Statik 2D görüntüleri görsel olarak dinamik bir 3D deneyimine dönüştürmek için gereken yüksek hızlı ve düşük gecikme özelliklerini desteklemek için 5G fiber ekipman ağı önemli ölçüde genişletiliyor. Verizon, Medivis ve Microsoft çalışmalarını giderek hızlandırıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close