Arjantin, Danimarka'dan F-16 Savaş Uçağı satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Arjantin, Danimarka’dan F-16 Savaş Uçağı satın alacak

Abone Ol 

Danimarka, F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarının Arjantin’e potansiyel satışı için bir anlaşma imzaladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre niyet mektubu, Kopenhag’ın Lockheed Martin’in F-35 Lightning II ile değiştireceği 24 adet F-16’nın Buenos Aires’e satışını öngörüyor.

Danimarka savunma ajansı, F-16’ların satış kararının her iki platformu da üreten ABD hükümeti ile ortaklaşa müzakere edildiğini açıkladı.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Arjantinli meslektaşımla son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdim ve kendisi, dünya genelindeki F-16 ailesinin bir üyesi olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bu nedenle Arjantinli meslektaşımla bugün Buenos Aires’te olası satış konusunda bir niyet mektubu imzalamış olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

F-16 ilk olarak 1980’lerde Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika hava kuvvetlerine ortak bir saldırı platformu entegre etmeye yönelik ortak NATO çabasının bir parçası olarak Kopenhag’ın askeri hizmetine girdi.

Eylül 2023’te Lockheed Martin Danimarka Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin ilk dört Lightning II’sini teslim etti.

Ukrayna için F-16’lar

Danimarka satışın ardından ayrıca, eski F-16’larının bir kısmını Ukrayna’ya hibe etme sürecinin de devam ettiğini teyit etti.

Danimarka ayrıca 2023 yılında diğer ülkelerle işbirliği içinde Ukraynalı havacıları F-16’lar konusunda eğitmeyi planladığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close