Rapor: Boeing Avustralya'da MQ-28 drone fabrikası açacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Boeing Avustralya’da MQ-28 drone fabrikası açacak

Abone Ol 

Boeing, Avustralya’da ülkenin MQ-28 Ghost Bat insansız hava sistemi üretimini desteklemek üzere yeni bir tesis inşa edeceğini duyurdu.

Şirket, önümüzdeki üç yıl boyunca faaliyet göstermesi planlanan merkezi Toowoomba, Queensland’deki Wellcamp Havacılık ve Savunma Bölgesi’nde kurmayı planlıyor.

Boeing, bu projenin bölgede özellikle robotik ve gelişmiş kompozit üretimi alanında ek havacılık teknolojileri ve beceri setleri istihdam edeceğini açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre 9,000 metrekarelik tesis için yapılan çalışmalar “sürdürülebilir” kalkınma yaklaşımlarını, insan merkezli tasarımı ve yenilenebilir çözümleri içerecek.

Merkez tamamlandığında, Canberra’nın MQ-28 programı için gelişmiş ana bileşen geliştirme, karbon fiber kompozit üretimi, son montaj ve değerlendirme süreçlerine öncülük edecek.

Boeing Savunma Avustralya Genel Müdürü Amy List konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Boeing Avustralya, bu yenilikçi, mürettebatsız kabiliyeti müşterilerimizin gelecekteki ihtiyaçlarını destekleyen bir zaman diliminde pazara sunmak için yatırım yapıyor. MQ-28, hava muharebesini dönüştürmek ve Avustralya ve müttefiklerimiz için uygun maliyetli bir kitle sağlamak üzere tasarlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

MQ-28

Boeing’in yapay zeka destekli MQ-28’i, savaş ve gözetleme görevlerinde EA-18G Growler, F-35A ve F/A-18F Super Hornet gibi mevcut askeri uçaklar için bir “kuvvet çarpanı” olmak üzere üretildi.

MQ-28 11.7 metre uzunluğa, 3,700 kilometre üzerinde bir menzile sahiptir ve turbofan motorla güçlendirilmiştir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close