Analiz: Rusya-Ukrayna savaşı 2023'te nasıl bir hal alacak? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Analiz: Rusya-Ukrayna savaşı 2023’te nasıl bir hal alacak?

Abone Ol 

Ukrayna’nın başkenti Kiev, yeni yılın ilk gününe de Rus saldırıları ile başladı, Deshyan semtinde patlamalar meydana geldi. Ukrayna lideri Zelenski yeni yılın ilk gününde Rusya’nın 45 İHA’sını imha ettiklerini söyledi. Peki savaş daha ne kadar sürecek?


1-
 İki ülke bir yandan anlaşma olasılığını konuşuyor diğer yandan askeri hazırlıklar sürüyor.

Kışın sonuna kadar anlaşmaya varılamazsa çatışmaların ilkbaharla birlikte yeniden şiddetleneceği belirtiliyor.

Evet, barış konuşuluyor ama işin askeri boyutu ile ilgili hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor.

2- Rusya savaşın 2008’de Gürcistan’da olduğu gibi hızlı tamamlanacağını düşünüyordu ancak özel harekat olarak tanımladığı savaşta neredeyse 1. yıla giriliyor.

Kremlin son dönemde müzakereye hazır olduklarını daha fazla tekrarlıyor.

Zira Ukrayna kadar Rusya da bitap düştü. Moskova Batı’nın yaptırımları sonra beklendiği gibi ekonomik anlamda çöküş yaşamasa bile bu Ukrayna Savaşı’nda milyarlarca dolar harcadığı gerçeğini değiştirmiyor.

4.jpg
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni yıla askerlerle kadeh kaldırarak girdi​ / Fotoğraf: TASS​​​​​​

Putin her halükarda kendi halkının tepkisini çok fazla çekmek istemiyor.

3- Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski geçen günlerde Financial Times’a yaptığı açıklamada masaya oturmaya dair mesaj verse de, uzmanlar Ukrayna’nın masaya oturmaya çok hevesli olmadığı yorumları yapıyor.

Bunun en büyük nedeni ise Moskova’nın sahada elde ettiklerinden vazgeçmek istememesine dair öngörü.

2.jpg
Fotoğraf: Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi

Rusya, Herson ve Zaporijya’nın bir kısmından çekildi ama çatışmalar sürüyor, Rusya Ukrayna’da bilhassa enerji kaynakları olmak üzere stratejik noktaları hedef almaya devam ediyor ve 2023’te de bu tavrından vazgeçeceğe benzemiyor.

Ukrayna, Rusya’nın hem bu bölgelerden hem Kırım’dan çekilmesini istese de Putin Rusya’sı uluslararası arenada yaşayacağı prestij kaybından ötürü çekilmeye kesinlikle yanaşmıyor.

Bununla birlikte düşük bir ihtimal bile olsa, Ukrayna’nın Dinyeper’in doğu yakasına geçip, Rusya’nın savunmasız Kırım’a uzanan yol ve demiryolu bağlantılarını baskı altına alması ve bir yeni bir saldırı başlatmasının da söz konusu olabileceği belirtiliyor.

Amerikalı diplomat Benjamin Franklin’in seneler önce sarf ettiği “İyi bir savaş ve kötü bir barış asla olmamıştır” sözü bu savaş için de geçerli olabilir.

Ama savaş uzadıkça barış ihtimalinin gerçekleşmesinin gün geçtikçe güçleştiği biliniyor.

Zira Ukrayna’da her gün ekonomik ve insani kayıplar artıyor.

Bu da her iki tarafın tavizler vermesini zorlaştırıyor.

Hem Rusya hem Ukrayna’nın geri adım atması gerekiyor.

Ama barışın tesisi noktasında bu olasılık şimdilik uzak görünüyor.

Yani müzakere sıklıkla dillendirilse dahi olasılık çok düşük, potansiyel bir barış anlaşması için ya taviz ya da taleplerin revizesi gerekiyor.

4- Rusya’daki kısmi seferberliğin ardından orduya katılan 300 bin civarında askerin eğitimi başladı.

Bunun anlamı ilkbahar ile birlikte Moskova’nın cepheye yeni askerler gönderebileceği.

Bununla birlikte Putin’in kış aylarına güvendiği de sadece Ukrayna’nın değil kıta Avrupası’nın da farkında olduğu bir husus.

enerji .png
Görsel: World Economic Forum

Putin’e göre Kiev yönetimi onca Batı desteğine karşın karşı karşıya kalınacak enerji sorunu nedeniyle direnci kırılma noktasında ve ekonomik açıdan da işler Zelenski için hiç de iyi gitmiyor.

Sonuçta sürekli Batı’dan destek isteyen Zelenski de Rusya’nın doğalgazı savaş öncesine oranla yüzde 80 düşürdüğünü ve tedarik hacminin daralan Avrupa’da enerji maliyetlerinin yükseldiğini biliyor.

5- Putin’in güvendiği enerji kartı meselesinin bir başka boyutu daha var. Kremlin’e göre Batı ve AB ülkelerindeki pek çok siyasi iktidar enerji meselesinde daha çok zorlanmamak ve iç siyasette kendi halkına hesap vermek zorunda kalmamak adına Ukrayna’ya verdiği desteği azaltma yoluna gidebilir.

3.jpg

Fotoğraf: Reuters

İşin bir de ABD kapsamı var. Rusya’nın saldırıları sonrasında ilk yurtdışı ziyaretini ABD’ye gerçekleştiren Ukrayna lideri Zelenski, 22 Aralık’ta ABD Başkanı Biden ile Beyaz Saray’da bir araya gelmesi, bir gün öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Ukrayna’ya aralarında Patriot hava savunma sistemlerinin de olduğunu 1,85 milyar dolarlık askeri yardım yapacaklarını duyurması, Kiev’e yönelik mali ve askeri desteğin devam edeceği şeklinde yorumlanmıştı.

Ancak bununla birlikte ABD’nin 2023 yılı gündemi kesinlikle 2024 başkanlık seçimleri olacak. Cumhuriyetçilerin özellikle son beş aydır yüksek sesle dillendirdiği “Ukrayna’ya daha ne kadar yardım edeceğiz?” itirazlarının ardından ABD Başkanı Biden ve demokratların bu sene içinde Ukrayna’ya sınırsız bir destek vermesinin pek de mümkün olmadığı konuşuluyor.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close