İran, yeni kısa menzilli mobil hava savunma füze sistemi AD-08'i tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran, yeni kısa menzilli mobil hava savunma füze sistemi AD-08’i tanıttı

Abone Ol 

İran, askeri bir tatbikat sırasında, bir 4×4 hafif kamyona monte edilmiş olan kısa menzilli bir mobil hava savunma füze sistemi olan AD-08’i ilk kez tanıttı.

İran devlet medyasında verilen bilgilere göre AD-08, tamamen İran savunma sanayii tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiş kısa menzilli ve alçak irtifa hava savunma sistemidir. 

Sistem, İHA’ları, seyir füzelerini, helikopterleri ve alçak irtifa hava hedeflerini durdurmak ve yok etmek için tasarlanmıştır.

İran medyasındaki bilgilere göre; her türlü hava koşulunda görev yapabilen AD-08, araca monte edilmiş dört adet füze ile aynı anda dört hava hedefine ateş edebilmektedir.

AD-08 Majid’in yeni versiyonu, önde bir mürettebat kabini ve arkada dört füze fırlatıcı kutusundan ve bir elektro-optik sistemden oluşan bir fırlatma istasyonu ile donatılmış düz yataklı bir platforma sahiptir. 

Ayrıca verilen bilgilere göre, AD-08 Majid hava savunma sistemi tarafından kullanılan füze, pasif görüntüleme kızılötesi (IIR) güdüm güdüm sistemi ile donatılmıştır. 700 m ila 8 km menzil ve 20 m ila 6 km irtifadaki hedefleri vurabilir. Füzenin çapı 156 mm, uzunluğu 2.670 mm ve toplam ağırlığı 75 kg’dır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close