Balonlu uzay yolculuğu için yeni test uçuşu gerçekleştirilecek - M5 Dergi
Genel

Balonlu uzay yolculuğu için yeni test uçuşu gerçekleştirilecek

Abone Ol 

Madrid merkezli uzay turizmi şirketi olan HALO Space insanların uzaya balonla seyahat etmeleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Şirket, 100 bin ila 200 bin euro fiyatlarıyla balona bağlı bir kapsül içinde turistleri uzayın kenarına götürmeyi planlıyor.

360 derecelik dünya manzarası

Kapsül 40 km yüksekliğe kadar 360 derecelik dünya manzarasına izin veren panoramik pencerelere sahip olacak.

Halo Space adlı uzay turizm şirketi, ilk başarılı test uçuşunu 2022’de gerçekleştirmişti. İnsansız bir kapsüle bağlı devasa balon, stratosfere 37 kilometre yaklaştıktan sonra belirlenmiş bir alana güvenli bir şekilde indi. Halo Space, 2023’ün ilk yarısının sonu için İspanya’nın Sevilla kentinde yeni bir test uçuşu planlanıyor.

balon

 

Şirket, bu esnada iniş ve iniş sırasında parafoil kullanarak uçağı yönlendirmeyi deneyecek. Şirketin uzay mühendisi ve CTO’su Alberto Castrillo, “Bu süreçte, uçuş simülasyon algoritmalarını doğrulayacağız, kapsül ile uçuş kontrolü arasındaki iletişimi test edeceğiz ve ayrıca kapsüle takılı sensörlerden binlerce veri toplayacağız.” dedi.

Denemelerin başarıyla tamamlanmasının ardından ticari seferlere başlayacak olan Halo Space, dünya çapında dört kıtada uçuş üsleri kurmayı planladığını aktardı.

balon
uzay balonu

Kaynak: NTV

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close