Analiz: RAND Corporation'dan olası Rusya-NATO çatışmasıyla ilgili üç senaryo - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Analiz: RAND Corporation’dan olası Rusya-NATO çatışmasıyla ilgili üç senaryo

Abone Ol 

ABD merkezli düşünce kuruluşu RAND Corporation, Ukrayna’daki çatışma bağlamında Rusya ile NATO arasındaki gerilimin tırmanmasının olası sonuçlarına dair bir analiz yayınladı.

ABD Savunma Bakanlığı ve ABD hükümetine yakınlığıyla bilinen RAND Corporation uzmanlarının raporuna göre Ukrayna’da devam eden çatışma, doğrudan Rusya ve NATO arasında da olmak üzere bölgede gerilimin tırmandırma riski taşıyor.

RAND Corporation uzmanlarının raporunda ‘NATO temsilcilerinin tesadüfen Rusya’nın açtığı ateşe maruz kalması’, ‘Rusya’nın manevralarının Karadeniz semalarındaki ABD uçağının mürettebatının ölümüne yol açması’ ve ‘Rusya’nın NATO kuvvetlerine uyarı ateşi açması’ gibi üç senaryo yer alması dikkat çekti.

Birinci senaryoda mağdur NATO ülkesinin müttefiklerini toplu yanıt verilmesi konusunda siyasi baskı altına alabileceğini veya onlardan bu yönde diplomatik talepte bulunabileceğini belirten uzmanlar, “Bu durumda ABD’nin karşılık vermesi gerekecek ve Rus uçaklarına veya üslerine saldırılar düzenlenebilir” öngörüsünde bulundu.

RAND Corporation uzmanları, üçüncü senaryonun gerçekleşmesi ve Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmalar kapsamında NATO kuvvetlerine uyarı ateşi açması halindeyse İttifak’tan misilleme gelmeyebileceğini kaydederek “NATO’dan muhtemelen sebepsiz görülecek böyle bir Rus saldırısına yanıt gelmeyebilir, ancak aynı zamanda İttifak kızarak Moskova’yı doğrudan askeri eylemlerle cezalandırmaya çalışabilir” ifadelerini kullandı.

İşte 3 tırmanma senaryosu:

1- Ukrayna içindeki Rusya saldırısı NATO yetkililerini öldürebilir:

Rusya yetkilileri özel olarak hedef almayı amaçlamamış olabilir fakat bir NATO üyesi ülke izahata inanmayabilir.
Bu da Rusya’ya saldırı yönünde siyasi baskıyı tetikleyebilir, yahut da kolektif bir NATO yanıtı için diplomatik talepler yükselebilir.

Putin NATO’nun nasıl yanıt vereceğini görmek için bekleyebilir yahut NATO kapasitesine önleyici herhangi bir ilk saldırı girişiminde bulunabilir.

Hangisi olursa olsun bu da Rusya ve NATO orduları arasında doğrudan ateş açılmasına yol açabilir.

Saldırgan Rusya manevraları Amerikan gözleme uçağındaki askeri personeli öldürebilir:

Karadeniz’de faaliyet gösteren ABD’nin insanlı gözleme uçuşlarına yönelik saldırgan Rusya manevraları Amerikan personelinin ölümüyle sonuçlanabilir.

Amerikalı siyaset yapıcıları yanıt verme baskısıyla yüz yüze kalabilirler, olasılıkla Rusya uçağını yahut destek veren bir üssü hedeflemek yönünde.

Rusya ABD’nin herhangi bir saldırı yanıtını tırmandırıcı görebilir ve bu da Putin’in misilleme saldırılarını değerlendirmeye yöneltebilir.

Rusya NATO’nun hareketlerini Ukrayna’ya müdahale sinyali olarak yanlış algılar:

Ukrayna’nın NATO üyeliğine giden yakın vadeli bir yol veya benzer güvenlik garantileri hakkında açık tartışmalar eşliğinde Rusya sınırları yakınında daha uzun menzilli vuruş kabiliyetine sahip daha yüksek hazırlık seviyesindeki kuvvetlerde önemli bir artış, Moskova’yı doğrudan NATO müdahalesine giden kaygan bir yokuşta olduğuna ikna edebilir.

Putin ateşkes için bastırmaya karar verebilir, ama aynı zamanda NATO’nun kapasitesini azaltmak veya Rusya’nın savaşı doğrudan NATO ülkelerine taşıma isteğinin altını çizerek gelecekteki bir müdahaleyi caydırmak için NATO hedeflerini önleyici olarak vurmaya da karar verebilir.

Muhtemelen kışkırtılmamış bir Rus saldırısı olarak göreceği bu durum karşısında NATO caydırılabilir, ancak aynı zamanda öfkelenebilir ve Moskova’yı doğrudan askeri harekat yoluyla cezalandırmaya çalışabilir.

Kaynak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close