Almanya'dan Ukrayna'ya yeni destek: "66 adet zırhlı personel taşıyıcı gönderilecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan Ukrayna’ya yeni destek: “66 adet zırhlı personel taşıyıcı gönderilecek”

Abone Ol 

Alman Bild gazetesi, Almanya’nın yıl sonuna kadar Ukrayna’ya 66 zırhlı personel taşıyıcı teslim edeceğini açıkladı.

Bild, Alman Savunma Bakanlığı sözcüsüne dayandırdığı haberinde, Berlin’in Kiev’e FFG Zırhlı Personel Taşıyıcıları tedarik etmek için Flensburger Fahrzeugbau grubuyla sözleşme imzaladığını duyurdu.

Flensburg merkezli şirket, Almanya’da çeşitli zırhlı araçlar üretiyor. FFG, The Armored Group tarafından üretilen Amerikan BATT UMG’nin Alman versiyonu olarak tanımlanıyor.

Alman hükümeti geçtiğimiz ay 110 Leopard 1 ana muharebe tankını içeren askeri yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya 66 adet APC göndermeyi planladığını duyurmuştu. Ancak Bild gazetesinin verdiği bilgilere göre, FFG’nin diğer araçlara kıyasla daha ucuz olması nedeni ile tercih değiştirildi.

Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü gazeteye yaptığı açıklamada; “Mevcut teklifleri değerlendirdikten sonra, en ekonomik çözüm olarak hızlı bir şekilde mevcut olan FFG ürününü seçme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Bild tarafından verilen bilgilere göre, FFG zırhlı araçlarının maliyeti daha önce gönderileceği açıklanan Fuchs hlı araçlarının altıda biri kadar.

Özellikler

Araç, sekiz adede kadar silahlı asker ve iki mürettebat taşıyabilen altı metrelik bir arazi aracıdır.

Mayın koruma özelliği olan 10 tonluk zırhlı araç, 1.600 kilogram yük taşıma kapasitesine ve saatte 100 kilometre  azami hıza sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close