İsrail: "Demir Kubbe Sistemi, entegre edilen deniz unsurlarında tam operasyon kabiliyetine ulaştı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail: “Demir Kubbe Sistemi, entegre edilen deniz unsurlarında tam operasyon kabiliyetine ulaştı”

Abone Ol 

İsrail Savunma Bakanlığı’na göre, Sa’ar 6 sınıfı korvetlere entegre edilen İsrail donanmasına ait Demir Kubbe hava savunma sistemleri tam operasyonel kapasiteye ulaştı.

İsrail merkezli Jpost’da yer alan bilgilerde; “C-Dome” olarak adlandırılan sistemin, İsrail’in stratejik varlıklarına ve altyapısına yönelik tehlikeleri önleme ve etkisiz hale getirme konusundaki “olağanüstü” yeteneğini gösterdiği bildirildi.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre; Sa’ar’ların savaşta karşılaşabilecekleri mevcut ve gelecekteki tehditlerin simülasyonu da dahil olmak üzere bir dizi kapsamlı deneme yapıldı.

Savunma bakanlığı, bu tür tehditlerin roketleri, seyir füzelerini ve insansız hava araçlarını içerdiğini açıkladı.

Rafael Başkan Yardımcısı Ran Gozali, C-Dome’u içeren son canlı atış denemelerinin başarısının, füze savunması alanında bir başka teknolojik atılım oluşturduğunu belirtti.

Gozali yaptığı açıklamada; “İsrail Donanmasının operasyonel yeteneklerinin ve genel olarak İsrail Savunma Kuvvetleri’nin gelişimini desteklemedeki rolümüzden gurur duyuyoruz. İsrail için teknolojik mükemmelliği ve en yetenekli savunmayı sağlama misyonumuzu yerine getirmek için çabalamaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Önemli bir atılım”

Üretici Rafael’in verdiği bilgilere göre C-Dome sistemi, savaş gemilerini birçok modern tehdide karşı korumak için tasarlanmıştır. Otomatik ve yarı otomatik angajmanlarla aynı anda birden fazla hedefi vurabilir. 

İsrail savunma bakanı Yoav Gallant, sistemi ülkenin savunma yeteneklerinde “önemli bir ilerleme” olarak nitelendirdi ve artan deniz tehditleri karşısında İsrail’in üstünlüğünü ve operasyonel yeteneklerini artıracağını belirtti.

Gallant; “Sistemin deniz uyarlaması, gelişmiş çok katmanlı hava ve füze savunma sistemimizin bir parçası olarak tam kapasite  ile faaliyete geçti. Bu başarıdan dolayı İsrail Savunma Kuvvetleri’ne ve Rafael’e büyük takdirimi ifade etmek istiyorum.” açıklamasında bulundu. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close