Çatışmaların yeniden şiddetlendiği Sudan'da neler yaşanıyor? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çatışmaların yeniden şiddetlendiği Sudan’da neler yaşanıyor?

Abone Ol 

Sudan Ordusu ve Hızlı Destek Kuvvetleri, Hartum’un güneyinde patlama riski taşıyan akaryakıt ve gaz depolarının yakınında büyük miktarda silah ve mühimmat bulunduğuna inanılan bir askeri sanayi kompleksini ele geçirmek için çatışmalara girdi. 

Sudan’da Hızlı Destek Güçleri ve Sudan Ordusu arasındaki çatışmalar, tüm arabuluculuk faaliyetlerine rağmen artarak devam ediyor.

Sudan’ın büyük başkent bölgesi Hartum, Bahri ve Omdurman’ı oluşturan üç şehirde yaşanan çatışmalar, ateşkesin 3 Haziran’da resmen sona ermesinden bu yana yeniden yoğunlaştı.

Çatışmaların sekizinci haftasında taraflar arasında, Hartum’un güneyinde patlama riski taşıyan akaryakıt ve gaz depolarının yakınında büyük miktarda silah ve mühimmat bulunduğuna inanılan bir askeri sanayi kompleksini ele geçirmek için yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Bölgedeki güvenlik kaynaklarının verdiği bilgilere göre Hızlı Destek Güçleri, 15 Nisan’da Hartum’da çatışmalar patlak verdikten sonra başkentin büyük bir bölümünü hızla ele geçirdi. Ordu hava saldırıları ve topçu ateşi ile karşılık verdi ancak çatışmalar devam ediyor. 

Yermuk yakınlarında yaşayan Nadir Yusuf adlı bir görgü tanığı Reuters’e verdiği demeçte, “Dünden beri uçaklar ve topların kullanıldığı şiddetli bir çatışma yaşanıyor. Burada büyük mühimmat depoları bulunuyor. Bu depolardan herhangi birisinde yaşanacak olan bir patlama, bölge sakinlerini ve tüm alanı yok edebilir” ifadelerini kullandı.

Ömer El Beşir’in bir halk ayaklanmasıyla devrilmesinden dört yıl sonra, Ömer El Beşir’i beraber deviren gruplar arasında yaşanan çatışmalar ülkedeki siyasi sürece geçilmesini de engelledi. 2021’de birlikte darbe yapan ordu ve Hızlı Destek Güçleri, geçiş döneminde komuta zinciri ve askeri yeniden yapılanma planları konusunda anlaşmazlığa düştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, çatışmaların doğrudan bir sonucu olarak en az 780 sivilin öldüğünü, birçok cesedin toplanmadığını veya kaydedilmediğini açıkladı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close