Almanya, yeni FEANIX insansız hava aracını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, yeni FEANIX insansız hava aracını tanıttı

Abone Ol 

Alman savunma sanayi kuruluşu Diehl Defence, yeni Light Remote Carrier (LRC) insansız hava sistemini Berlin’de düzenlenen havacılık ve uzay fuarında sergiledi.

Almanya merkezli savunma sanayi üreticisi Diehl Defence, Berlin’de duzenlenen havacılık ve uzay fuarında, Light Remote Carrier insansız hava aracını tanıttı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; yeni insansız hava aracı yaklaşık 300 kilogram ağırlığında ve 4 metreden biraz daha kısa. Sistem ayrıca, karadan veya denizden konuşlandırılabiliyor ve kullanıcının faydalı yük gereksinimlerine göre bireysel yapılandırma için modüler bir tasarıma sahip.

Sistem, taşıyıcı işlevlerinin yanı sıra sürü oluşturma, ağ kurma ve uzaktan veri aktarım yeteneklerini de bünyesinde barındırıyor.

Diehl tarafından yapılan basın açıklamasında, “FEANIX ile Diehl Defence, LRC’nin operasyonel konseptini daha da ileriye taşımakta, geleceğe yönelik bir yaklaşımla ürün portföyünü genişletmekte ve uzun vadede silahlı kuvvetlerde tespit edilen bir kabiliyet açığını kapatmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Diehl’e göre sistem, havadaki görevler sırasında askeri mürettebata yönelik riskleri “önemli ölçüde azaltmak” için geliştirildi.

Diehl Defence FEANIX Proje Lideri Alexander Brugger Breaking Defense’e verdiği bir röportajda şirketin insansız hava aracını finanse etmek ve üretmek için Alman ordusuyla görüştüğünü doğruladı.

Brugger ayrıca Diehl’in 2028 yılına kadar firmanın Überlingen’deki tesisinde bir prototipi tamamlamayı planladığını açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close