İsrail, yeni geliştirdiği Roem/Sigma kundağı motorlu obüsünü sahaya sürdü - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, yeni geliştirdiği Roem/Sigma kundağı motorlu obüsünü sahaya sürdü

Abone Ol 

İsrail Ordusu, bir dizi testin ardından yeni Roem/Sigma kundağı motorlu obüsü sahaya sürdüğünü açıkladı.

Dünyanın ilk tam otomatik topçusu olarak lanse edilen 155mm/52 kalibrelik sistem, İsrail merkezli savunma sanayi üreticisi Elbit Systems tarafından üretildi ve İsrail ordusunun kullandığı M109’ların yerini alması amaçlanıyor.

İsrail ordusundanTuğgeneral Yair Natans; “Çatışmalarda, topçu ateşinin savaştaki önemi ve hakimiyeti ortada. Ateş gücü yeteneklerimizi çeşitlendirmek ve artırmak için önemli bir adım daha attık. Roem/Sigma ordumuza büyük destek sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Daha Gelişmiş ve mobil

Verilen bilgilere göre; tekerlekli bir sistem olan Roem/Sigma, İsrail ordusunun şu anda kullandığı paletli M109’lardan daha hareketli ve 40 kilometreye kadar daha geniş bir atış menziline sahip.

The Judean’a göre, silahın Avrupa versiyonu 80 kilometreye kadar daha da geniş bir atış menziline sahip olacak.

Ek Özellikler

Obüs 60 saniye içinde hareket modundan ateş moduna geçebiliyor ve dakikada sekiz mermi atış hızına sahip.

Savunma sanayi üreticisi Elbit’e göre Roem üç kişilik bir mürettebat tarafından kullanılıyor ve “silah sisteminin otomatik yüklenmesi ve yerleştirilmesi, hızlı giriş ve çıkış hareket süreleri ve yüksek atış hızı” yeteneğine sahip.

Sistem ayrıca, bir hedef üzerinde salvo etkisi yaratmak için farklı yörüngelerde sırayla birden fazla mermi ateşleyebiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close