Ukrayna Su-25 uçaklarına Fransız mühimmatlarını uyarladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna Su-25 uçaklarına Fransız mühimmatlarını uyarladı

Abone Ol 

Ukrayna, Su-25 uçaklarını gelişmiş Fransız AASM HAMMER mühimmatları ile donatmaya başladı.

Militarniy tarafından Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na dayandırılan habere göre Ukrayna ordusu, Su-25 jetlerini hizmette tutmak için, uçakları Fransız AASM HAMMER mühimmatlarını kullanacak şekilde uyarladı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı Havacılık Başkanı Albay Serhiy Holubtsov yaptığı açıklamada; “Su-25 uçaklarımız modernize edildi ve HAMMER mühimmatlarını kullanabiliyorlar. Ukrayna’nın güdümsüz hava mühimmatı stokunun yoğun muharebe operasyonları nedeni ile azaldığı düşünüldüğünde, bu yükseltmelerin önemi çok daha büyük olacak.” ifadelerini kullandı.

Militarniy’e değerlendirme yapan askeri uzmanlara göre; başlangıçta Ukrayna Hava Kuvvetleri Su-25 jetleri için mevcut güdümsüz mühimmat stoklarına güveniyordu. Ancak bu stoklar azaldıkça, ABD Ukrayna saldırı uçaklarının operasyonel kabiliyetini korumak için rezervlerinden Zuni roketleri sağladı. Gelinen noktada ise  Zuni roketlerinin stokları da tükenmek üzere.

Bu gelişmelerin ardından Ukrayna ordusu, Su-25 jetlerini hizmette tutmak için onları Fransız AASM HAMMER sistemlerini uyarladı. Bu adaptasyon daha yüksek hassasiyet ve genişletilmiş vuruş kabiliyeti sağlayarak Su-25 jetlerini rollerinde daha etkili hale getirecek.

Fransa, HAMMER (Highly Agile Modular Munition Extended Range) olarak bilinen Armement Air-Sol Modulaire’den (AASM) Ocak 2024’ten itibaren ayda 50 adet tedarik etmeye başladı. Savunma üreticisi Safran tarafından geliştirilen Fransız akıllı havadan karaya stand-off mühimmatı olan unsur, hem yakın hava desteği hem de derin taarruz görevlerinde kullanılabiliyor.

Ukrayna bu mühimmatları Fransa’dan askeri yardım paketinin bir parçası olarak aldı ve Rus güçlerine karşı savaş operasyonlarında aktif olarak kullanılıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close