Almanya Ukrayna için HIMARS roketatarları satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Ukrayna için HIMARS roketatarları satın alacak

Abone Ol 

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Washington ziyareti sırasında Almanya’nın ABD’den üç adet M142 HIMARS roket sistemi satın alma ve bunları daha sonra Ukrayna’ya transfer etme kararını açıkladı.

ABD merkezli yayın organlarından Defence Post tarafından verilen bilgilere göre bu tedarik, Almanya’nın Nisan ayı sonunda açıklanan ve zırhlı araçlar ile mühimmat içeren askeri yardım paketine eklenecek.

Bir kamyon üzerine monte edilmiş roket sistemi olan HIMARS, uzun mesafelere hızlı ve hassas füze saldırıları yapabiliyor.

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Lockheed Martin tarafından üretilen sistem, Ukrayna’ya teslim edildikten sonra Ukrayna kuvvetlerine 80 kilometre ve daha fazla menzile sahip gelişmiş kabiliyetler sağlayacak.

Uzmanlara göre daha önce teslim edilen HIMARS sistemleri, Ukrayna’da özellikle Rusya’nın ikmal yollarını ve mühimmat depolarını hedef alarak cephe hatlarının çok gerisindeki düşman operasyonlarını sekteye uğratmada etkili oldu.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya’nın Ukrayna’ya ilave HIMARS roket sistemleri sağlama kararını, Almanya’nın bölgesel istikrarsızlık karşısında müttefiklerini destekleme kararlılığı açısından ciddi bir adım olarak tanımladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close