Japonya ve Almanya, ilk kez ortak askeri tatbikat gerçekleştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya ve Almanya, ilk kez ortak askeri tatbikat gerçekleştirecek

Abone Ol 

Alman ve Japon ordusunun tarihlerinde ilk kez ortak bir tatbikatta bir araya gelmesi bekleniyor.

Japonya merkezli Kyodo News’in haberine göre Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Japonya’da gerçekleştirilecek olan tatbikata katılmalarının, Berlin’in kurallara dayalı uluslararası düzeni korunmasına yönelik kararlılığını ortaya koyacağını belirtti.

Almanya Savunma Bakanı Pistorius, Alman Ordusundan yetkililerin tatbikata katılımlarını koordine etmek üzere Tokyo’yu ziyaret ettiklerini doğruladı.

Ortaklık, Çin’in Japonya kontrolündeki Senkaku Adaları üzerinde hak iddia ettiği Doğu Çin Denizi’nde gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Japonya-Almanya Ortaklığı

Japonya ve Almanya, silahlı kuvvetleriyle yakın bir işbirliği geçmişine sahiptir.

Ocak ayında iki ülke, iki savunma kuvveti arasında malzeme ve hizmetlerin karşılıklı olarak sağlanmasına yönelik bir çerçeve oluşturan Satın Alma ve Çapraz Hizmet Anlaşması imzaladı.

İki ülkenin hava kuvvetleri de 2022 yılında Japon topraklarında ilk ikili tatbikatlarını gerçekleştirmek üzere bir araya geldi.

Japonya ve NATO arasındaki ortaklığı güçlendirmek amacıyla kurulan Hızlı Pasifik Tatbikatı kapsamında Alman Eurofighter uçakları geçtiğimiz aylarda ilk kez Japonya’yı ziyaret ettmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close