Almanya Ukrayna için 400 milyon doların üzerinde top mermisi siparişi verdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Ukrayna için 400 milyon doların üzerinde top mermisi siparişi verdi

Abone Ol 

Almanya, savunma sanayi üreticisi Rheinmetall ve kimliği açıklanmayan bir Fransız şirketiyle ayrı ayrı yaptığı anlaşmalarla Ukrayna için 400 milyon dolardan fazla değerinde 155 mm top mermisi siparişini onayladı.

Savunma sanayi üreticisi Rheinmetall tarafından yapılan açıklamada, Alman ordusunun Rheinmetall ile mevcut bir çerçeve anlaşması kapsamında Ukrayna silahlı kuvvetleri için en az 110 milyon dolar değerinde on binlerce top mermisi siparişi verdiği belirtildi.

Avrupa Parlamentosu’nun Kasım ayında yayınladığı bir rapora göre Ukrayna, Rusya ile savaşında günde en az 7,000 top mermisine ihtiyaç duyuyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri Ukrayna’ya NATO standardı olan ve yerel olarak üretilmeyen 155 mm’lik mermileri ateşleyen yüzlerce topçu parçası tedarik etti ancak Avrupa savunma sanayii gerekli üretim hızını yakalayamıyor.

Rheinmetall’e göre Alman Bundeswehr 155mm mühimmat için “üç haneli milyon Euro tutarında” sipariş verdi ve teslimatın 2025 yılında yapılması planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close