ABD ve Danimarka'dan savunma anlaşması: "ABD askerleri Danimarka'ya konuşlanacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Danimarka’dan savunma anlaşması: “ABD askerleri Danimarka’ya konuşlanacak”

Abone Ol 

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen yaptığı açıklamada, Danimarka’nın ABD ile ABD askerlerinin ve askeri teçhizatının Danimarka topraklarında konuşlanmasına izin verecek bir savunma anlaşmasına vardığını açıkladı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen tarafından verilen bilgiler göre 10 yıllık anlaşma, ABD’nin bu ay Finlandiya ve İsveç ile benzer anlaşmalar imzalamasının ardından geldi.

Frederiksen basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu, Amerikan askerlerinin ve ekipmanlarının Danimarka topraklarında kalıcı olarak konuşlandırılabileceği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Frederiksen, Danimarka ve ABD’nin geçen yıl Şubat ayında müzakerelerine başladığı anlaşmanın bu hafta içinde imzalanacağını ve yaklaşık bir yıl sonra gerekli mevzuat kabul edildiğinde yürürlüğe gireceğini belirtti.

Finlandiya da geçtiğimiz günlerde ABD ile bir savunma işbirliği anlaşması imzalayarak, ABD ordusuna Rusya ile olan uzun sınırına erişim hakkı tanıdı.

İsveç de Aralık ayı başında benzer bir anlaşma imzalamış ve ABD askeri unsurlarının kendi topraklarında konuşlanmasına izin vermişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close