Rapor: "Ukrayna cephane sıkıntısı nedeniyle Rus saldırılarına karşılık veremiyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Ukrayna cephane sıkıntısı nedeniyle Rus saldırılarına karşılık veremiyor”

Abone Ol 

ABD medyasına konuşan bir senato üyesi, Ukrayna askerlerinin mühimmat sıkıntısı nedeniyle Rus saldırılarına karşılık veremediğini iddia etti.

ABD’nin yabancı askeri yardımları komisyonu raporuna atıfta bulunan parlemento üyesi Oleksandra Ustinova, ABD merkezli ABC News’e yaptığı açıklamada, Kiev’in mühimmat stoklarının yarısı tükendiği için cephe hattındaki Ukrayna topçu birliklerinin Rus saldırılarına karşılık veremediğini belirtti.

Oleksandra Ustinova ayrıca “hızla azalan” mühimmat stoklarının askerlerin moralini bozduğunu ve savaşmak için gerekli araçlara sahip olmadıklarını hissettirdiğini söyledi.

Oleksandra Ustinova açıklamasında; “Abartmıyorum. Bu durum adeta bir cehennem. Daha fazla mevzi kaybedeceğiz. Savaşı tek başımıza kazanamayız.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna azalan silah tedarikiyle boğuşurken, Ustinova Rusya’nın savaşın önceki aşamalarında yaptığı hatalardan kaçınmak için savunma üretimini önemli ölçüde arttırdığını da belirtti.

ABD, Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’ya gönderdiği 40 milyar dolardan fazla yardımla Ukrayna’ya en fazla askeri yardım yapan ülke konumunda.

Ancak, son dönemde Kongre’de yaşanan bir çıkmaz nedeniyle ABD, Kiev’e daha fazla yardım yapılmasını engelledi.

Ukrayna Ordusu’nda üst düzey bir general olan Oleksandr Tarnavskyi de, cephane eksilkliğinin Kiev için büyük bir sorun yarattığını ve ülkenin büyük ölçüde Batı kaynaklarına bağımlı olduğunu belirtti.

Oleksandr Tarnavskyi Reuters’a verdiği demeçte “İhtiyaçlarımız göz önüne alındığında elimizdeki miktarlar yeterli değil. Bu nedenle belirlediğimiz hedefleri yeniden planlamak zorunda kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close