Almanya, NATO'nun doğu kanadına asker konuşlandırmaya devam ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, NATO’nun doğu kanadına asker konuşlandırmaya devam ediyor

Abone Ol 

Almanya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından NATO’nun doğu kanadındaki varlığını güçlendirme çalışmaları doğrultusunda, yaklaşık yüz Alman askeri daha Litvanya’ya konuşlandırıldı.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz Haziran ayında, Litvanya’ya “Avrupa’yı olası bir saldırganlığa karşı savunabilecek sağlam bir muharebe tugayı” oluşturmak için Almanya’nın daha fazla asker göndermeye hazır olduğunu belirtmişti.

Litvanya’da bir NATO savaş grubuna başkanlık eden Almanya’nın Litvanya’da halihazırda yaklaşık 1.500 Alman askeri bulunuyor.

NATO, özellikle Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana, doğu kanadını ciddi oranda güçlendirdi. Ayrıca, 2017 yılında üç Baltık ülkesine ve Polonya’ya dört adet çok uluslu savaş grubu konuşlandırıldı.

Tugay komutanı Christian Nawrat; komuta biriminin kalıcı olarak Baltık ülkesinde kalacağını ve muharebe birimlerinin de tatbikatlar için bölgedeki askerlere katılacağını açıkladı.

Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana, bölgede daha fazla NATO askeri  konuşlandırılması için Baltık ülkelerinden çağrılar gelmeye devam ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close