Almanya, Leopard tanklarını Yunanistan ile birlikte üretebilir - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, Leopard tanklarını Yunanistan ile birlikte üretebilir

Abone Ol 

 Welt gazetesinde yer alan kapsamlı bir haber, Leopard tanklarının Alman silah devi Krauss-Maffei-Wegmann (KMW) ile bir Yunan şirketi arasında ortaklaşa üretilmesi planlarına değiniyor.

Rapora göre, “Ukrayna’daki savaşın arka planına ve karmaşık silah sistemleri değişimi kampanyasına karşı, şu anda büyük bir proje üzerinde çalışılıyor. Proje kapsamında Yunanistan’da yüzlerce eski Leopard tankının ortak üretimi veya modernizasyonu olasılığı konuşuluyor.”

Raporda, “WELT’in sorusuna yanıt olarak KMW, METKA (Yunan sanayi kuruluşu) ile görüşmeleri onayladı, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.”

Münih merkezli silahlanma grubundan yapılan kısa bir açıklamada, yalnızca “Tartışmalar Leopard 1A5 ve Leopard 2 ile ilgiliyken tankların çelik gövdesini üretme planları da tartışılıyor” dedi.

Açıklamada, “Ancak, yeni Leopard üretim birimleri oluşturma veya üretim tesislerini Almanya’dan Yunanistan’a taşıma planı yok.” denildi.

Ancak, Yunan basınına göre, kapsamlı rapor Şansölye Olaf Soltz’un 27 Ekim’de Yunanistan’a yapacağı ziyarete de atıfta bulunuyor.

Ayrıca, “Alman savunma sanayii şirketi Rheinmetall’in rezervlerinden tedarik ettiği Marder tipi ilk Alman zırhlı personel taşıyıcısının, 28 Ekim ulusal yıldönümü için Selanik’teki askeri geçit töreninde bile bulunabileceği söyleniyor”.

Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ve Alman mevkidaşı Christine Lambrecht, Eylül ayında Yunanistan’dan Ukrayna’ya 40 BMP-1 zırhlı muharebe aracının devri konusunda anlaşmıştı.

Anlaşma, Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve Şansölye Olaf Scholz’un geçen Mayıs ayında Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunmasını destekleme kararının devamı niteliğindeydi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close