Litvanya, ABD'den ek 300 adet zırhlı 4x4 araç sipariş etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya, ABD’den ek 300 adet zırhlı 4×4 araç sipariş etti

Abone Ol 

 Litvanya Savunma Bakanlığı, ABD’li savunma sanayii firması Oshkosh Defence’den ek 300 adet Müşterek Hafif Taktik Araç (JLTV, Joint Light Tactical Vehicles) alımı için ABD hükümetiyle bir sözleşme imzaladı.

Bu haftanın başlarında imzalanan sözleşme, Litvanya silahlı kuvvetleri için sipariş edilen toplam araç sayısını 500 adede çıkaracak.

Litvanya, 2019’da ilk 200 üniteyi sipariş etti ve geçen yıl Ağustos ayında 50 araçlık ilk partiyi teslim aldı. Ülke, 50 adetlik bir sonraki partiyi bir veya iki ay içinde almayı beklerken, ilk siparişin kalan 100 birimi 2023’te teslim edilecek.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas, “ABD’den 300 adet JLTV ilave alımı, Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu sürecindeki en önemli adımlardan biridir. ABD ile askeri işbirliğimiz genişliyor ve NATO’nun doğu kanadının güvenliğine birlikte katkıda bulunma yeteneğine sahibiz. Bu, müttefiklerimize Litvanya’nın sahip olduğumuz her şeyle mücadelesinde Ukrayna’ya yardım etmekle kalmayıp aynı zamanda kendi savunmasına ve tüm ittifakın savunmasına yatırım yapmaya özen gösterdiğine dair güçlü bir sinyal veriyor” dedi.

Ülkenin savunma bakan yardımcısı Vilius Semeška’ya göre, Litvanya, yeni partinin ilk araçlarının 2023’te Litvanya’ya ulaşmasını sağlayacak olan JLTV’nin hızlandırılmış teslimatını müzakere etti. Dahası, kalan tüm araçların kademeli olarak 2024’e kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close