AB yeni Ukrayna planında anlaşmaya yakın: 15 bin Ukraynalı asker eğitilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AB yeni Ukrayna planında anlaşmaya yakın: 15 bin Ukraynalı asker eğitilecek

Abone Ol 

Lüksemburg’da bugün toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanları yeni Ukrayna planı üzerinde anlaşması bekleniyor. AB’nin gelecek aydan itibaren iki yıl boyunca 15 bin Ukraynalı askere eğitim verme ve Kiev’e 500 milyon Euro tutarında ilave silah yardımı yapma üzerinde anlaşması bekleniyor.

AB Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada “Bugün Rusya’nın yasadışı saldırganlığına karşı kendini koruması için Ukrayna’ya verdiğimiz desteği arttırıyoruz” dedi.

Lüksemburg’da bugün toplanan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının, gelecek aydan itibaren 15 bin Ukraynalı askere eğitim verme ve Kiev’e 500 milyon Euro tutarında ilave silah yardımı yapma üzerinde anlaşması bekleniyor.

AB Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada, “Bugün Rusya’nın yasadışı saldırganlığına karşı kendini koruması için Ukrayna’ya verdiğimiz desteği arttırıyoruz” dedi. Borrell, iki yıl sürmesi planlanan eğitim misyonunun “Verdikleri cesur savaşa devam etmeleri için Ukrayna silahlı kuvvetlerini eğitmeyi amaçladığını” kaydetti.

Reuters’in aktardığına göre iki üst düzey AB yetkilisi, Ukraynalı askerlere verilmesi planlanan askeri eğitimin Kasım ayı ortasında başlayabileceğini bildirdi. Eğitimlerin AB topraklarında, biri Polonya diğeri Almanya’da olmak üzere iki merkezde verilmesi planlanıyor. Birkaç AB ülkesi, daha önce Ukraynalı askerlere, bazı silahların nasıl kullanılacağına ilişkin eğitim sağlamaya başlamıştı. Bu eğitimlerin devam edeceği bildirildi.

BRÜKSEL’DEN KİEV’E 3 MİLYAR EUROLUK SİLAH YARDIMI

AB dışişleri bakanlarının ayrıca Ukrayna’ya sağladıkları silah yardımları için AB üyesi ülkelere geri ödeme yapan bir fona 500 milyon Euro ilave etmeye de karar vermesi bekleniyor. Bununla beraber AB’nin Kiev’e silah yardımı için ayırdığı ödeneğin tutarı 3 milyar Euro’yu aşacak. Daha önceki yardımlardan farklı olarak söz konusu ilave ödenek, Ukrayna’ya daha önce tedarik edilen silahların onarım ve bakım masraflarını da karşılayacak.

ÇİN’LE İLİŞKİLERDE ‘İNCE AYAR’ VERİLECEK

Pekin’in AB’nin önemli bir ticari ortağı olduğunun altını çizen ve Avrupa’nın Çin ürünlerine ve hammaddesine bağımlı olduğunu hatırlatan AB yetkilileri, dışişleri bakanlarının ilişkilere ‘ince ayar’ vermeye odaklanacağını da söyledi.

Avrupalı diplomatlar, Brüksel’in Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Çin’i giderek otoriterleşen bir yola soktuğu konusunda kaygılı olduğunu ve Xi’nin Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e verdiği desteğin tedirginlik yarattığını söyledi.

“GELECEKTE POLİTİKA DEĞİŞİKLİKLERİ OLABİLİR”

Bir AB yetkilisi “Amaç, AB politikasını köklü bir şekilde değiştirmek değil. Ancak bazı şeylerin olduğu açık ve bakanlar bunu ele alacak” dedi ve gelecekte de politika değişikliğine gitme gerekliliği doğabileceğini kaydetti.

Yetkili, AB liderlerinin Perşembe ve Cuma günkü zirvede Çin politikasını ele alabileceğini ve AB’nin Pazar günü başlayan Çin Komünist Parti Kurultayı’nı yakından takip edeceğini belirtti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close