ABD'den Ukrayna'ya 6 milyar dolarlık ek yardım paketi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Ukrayna’ya 6 milyar dolarlık ek yardım paketi

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD’nin Ukrayna’ya 6 milyar dolarlık ek yardım paketinin bir parçası olarak hava savunma sistemleri için ilave Patriot füzeleri sağlayacağını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan verilen bilgilere göre füzeler, Ukrayna’ya daha önce tedarik edilen Patriot hava savunma sistemlerini yenilemek için kullanılacak.

Pakette aynı zamanda NASAMS sistemleri için daha fazla mühimmat, hava savunma rampaları, Ukrayna’nın Sovyet döneminden kalma mevcut silahlarına entegre etmek için ek teçhizatlar yer alacak.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev’in Rusya’nın yeni füze saldırılarına karşı bir hava kalkanı oluşturmak için Patriot füzelerine ihtiyacı olduğunu ve bu füzelerin ABD tarafından beklenen 6 milyar dolarlık ek yardım paketinde yer almasının muhtemel olduğunu açıklamıştı.

ABD’li yetkililer yardım paketinin Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi aracılığıyla finanse edileceğini, bu girişimin savunma sanayi ile uzun vadeli sözleşmeler yapılmasını öngördüğünü ve tüm silahların Ukrayna’ya ulaşmasının aylar sürebileceğini belirtiyor.

Rusya’nın Şubat 2022’deki işgalinden bu yana ABD Ukrayna’ya 44 milyar dolardan fazla silah, bakım, eğitim ve yedek parça gönderdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close