Fransa ve Almanya'dan ortak tank üretimi için anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa ve Almanya’dan ortak tank üretimi için anlaşma

Abone Ol 

Geçtiğimiz ay ortak tank projesi geliştireceklerini bildiren Fransa ve Almanya’nın savunma bakanları bu hede doğrultusunda bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre, iki ülke 2040 yılına kadar yeni nesil savaş tanklarını ortaklaşa üretecek.

Fransa başkenti Paris’te bir araya gelen Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ve Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, 2040 yılına kadar yeni nesil savaş tanklarının ortaklaşa üretilmesine ilişkin MGCS (Ana Kara Muharebe Sistemi) programı için anlaşma imzaladı.

İlk olarak 2012 yılında duyurulan MGCS programının Fransız Leclerc ve Alman Leopard 2 tanklarını yeni nesil bir tank modeliyle değiştirmeyi amaçladığı belirtildi.

‘EŞİT OLARAK FİNANSE EDİLECEK’

Projenin Fransa ve Almanya tarafından eşit olarak finanse edileceği ve iki ülkenin sanayicileri arasında paylaşılan bir yönetimle yürütüleceği duyuruldu. Projenin ilk aşamasında tank tasarımı ve özelliklerine ağırlık verileceği ve ateş gücü, koruma, hareketlilik ve gizlilik gibi zorlukları içereceği belirtildi.

İmzalanan anlaşma ile yeni bir aşamaya geçildiği vurgulandı. MGCS anlaşmasının savunma alanında diğer Avrupa işbirliklerine öncülük edebileceği kaydedildi.

Kaynak: Karar

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close