İngiliz Ordusu Challenger 3 tankının canlı atış testlerini gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz Ordusu Challenger 3 tankının canlı atış testlerini gerçekleştirdi

Abone Ol 

İngiliz Ordusu, yeni Challenger 3 ana muharebe tankının (MBT) canlı atış testini tamamlayarak tankı üretime ve resmi olarak sahaya sürmeye bir adım daha yaklaştırdı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre testler, NATO standartlarına uygun olarak yeni silah ve mühimmatlar ile gerçekleştirildi.

Verilen bilgilere göre; Kuzey Almanya’da gerçekleştirilen canlı atış testlerinde, tankın isabet ve öldürücülük yeteneklerinin doğrulanması için çeşitli mesafelerden atışlar gerçekleştirildi.

İngiliz Savunma Bakanı James Cartlidge testlerin ardından yaptığı açıklamada; “Canlı atışlardaki başarı ve üretimde kaydedilen ilerlemeyi büyük bir başarı olarak görüyüruz. Askerlerimizi dünyanın en ölümcül tanklarından biriyle donatmak için artık son aşamaya geldiğimizi belirtebilirim.” ifadelerini kullandı.

Challenger 3’ün 2027 yılına kadar ilk operasyonel kabiliyete ulaşması ve 2030’dan sonra ise tamamen operasyonel olması bekleniyor.

Birleşik Krallık hükümeti 2021 yılında Rheinmetall ile İngiliz Ordusu için 148 adet Challenger 3 MBT üretmesi için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

Zırhlı araç saatte 60 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 120 milimetrelik top mermisi ateşleyen bir ana silah aksına sahip.

Ayrıca araç, yeni bir modüler zırh ve anti-tank füze saldırılarını tespit ve imha edebilen aktif bir koruma sistemine sahip.

İlk sekiz prototip, şirket sözleşme kapsamında kalan 140 tankın üretimine geçmeden önce operasyonel koşullar altında test edilmeye devam edilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close