ABD'den ATACMS füze üretimi için Lockheed Martin ile yeni sözleşme - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den ATACMS füze üretimi için Lockheed Martin ile yeni sözleşme

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Lockheed Martin Corporation uzun menzilli ATACMS füzelerinin üretimi için ABD ordusu ile yeni bir sözleşme imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı bu füzelerin üretimi için 226 milyon dolar tahsis ettiğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, “226 milyon dolarlık ATACMS üretim sözleşmesi uluslararası siparişleri desteklemek üzere planlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

ATACMS, katı yakıtlı, karadan karaya taktiksel bir balistik füzedir. Füzeler, donanıma bağlı olarak ABD Savunma Bakanlığı’nın MGM-140, MGM-164 ve MGM-168 endekslerine sahiptir. Menzil (160 km’den 300 km’ye kadar) ve savaş başlıklarında farklılık gösterirler. Füzeler M142 HIMARS ve M270 MLRS rampalarından fırlatılır.

ATACMS ilk kez 1991’deki Çöl Fırtınası Operasyonu sırasında kullanıldı. Afganistan Savaşı (2001–2021) ve Irak Savaşı (2003–2011) sırasında konuşlandırıldılar.

Şu anda ABD, Türkiye, Yunanistan, Polonya, Bahreyn, Romanya, Güney Kore ve BAE ile hizmet veriyorlar. ABD Dışişleri Bakanlığı da bu mermilerin Avustralya, Tayvan, Estonya ve Litvanya’ya satışını onayladı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; yeni sipariş edilen ATACMS füzeleri, Polonya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Fas’a tedarik edilmek üzere üretilecek.

Sözleşmede işin 30 Aralık 2028 tarihine kadar tamamlanması gerektiği belirtiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close