Japonya kendi geliştirdiği balistik füzeyi test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya kendi geliştirdiği balistik füzeyi test etti

Abone Ol 

Japonya, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir tesiste, füze menzilinde yerli olarak geliştirilen bir balistik füze denemesi yaptığını açıkladı.

Japonya Savunma Bakanlığı uzmanları, testin ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir tesiste gerçekleştiğini ve testin başarılı olduğunu açıkladı.

HVGP Blok 1 olarak bilinen füzenin bu versiyonunun geliştirilmesinin 2028 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Japonya Savunma Bakanlığı resmi belgelerinde ise testleri yapılan balistik füze hakkında, ada savunmasına yönelik yüksek hızlı füze üretim programının bir parçası olarak öncelikli hedeflerden birisi olarak tanımlama yapılıyor.

Verilen bilgilere göre bu füzeler 2029 yılından itibaren Japonya’nın M270 MLRS füze sistemlerinin yerini alacak.ve 300 km’den fazla bir menzile sahip olacak.

Japonya Savunma Bakanlığı yakın dönemde, bu açığı kapatmak için ABD ile Tomahawk seyir füzelerinin alımı için bir sözleşme imzaladığını bildirmişti.

İmzalanan sözleşme, Japonya’nın vuruş kabiliyetlerini hızlandırma programının bir parçası olarak 2025 yılında teslim alacağı 200 adet Tomahawk Blok 4 seyir füzesinin alımını kapsıyor. Ayrıca 200 adet daha Blok 5 füzesi satın alınacak ve 2026-2027 yıllarında Japonya ordusunda hizmete girecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close