ABD ve Nijerya'dan 12 adet AH-1Z helikopter satışı için 455 milyon dolarlık anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Nijerya’dan 12 adet AH-1Z helikopter satışı için 455 milyon dolarlık anlaşma

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı, Nijerya hükümetine 12 adet AH-1Z Viper saldırı helikopterinin satışına onay verildiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; 455 milyon dolar değerindeki tedarik anlaşmasının, Nijerya’nın savunma kabiliyetlerini arttırma ve bölgesel güvenlik konusunda işbirliğini teşvik etme kararlılığının altını çizdiği belirtildi.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre; sözleşme hükümleri uyarınca ABD merkezli savunma sanayi üretici Bell, Nijerya’ya 12 adet AH-1Z Viper helikopterlerinin yanı sıra ilgili mühendislik, program yönetimi ve lojistik destek hizmetleri de sağlayacak.

Sözleşmeye göre; helikopterlerin üretimi ve teslimatı, ABD’nin Teksas bölgesinde bulunan Fort Worth ve Amarillo tesislerinde gerçekleştirilecek ve Temmuz 2028’e kadar tamamlanacak.

AH-1Z Viper saldırı helikopteri

Anlaşma ayrıca, güdüm sistemleri, gece görüş görüntüleme sistemleri ve Nijeryalı personel için kapsamlı eğitim programları gibi temel ekipmanları içeriyor.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’na göre bu alım Nijerya’nın savunma kabiliyetlerini güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda ortak güvenlik hedeflerine, bölgesel istikrara ve ABD ve diğer Batılı ortaklarla birlikte çalışabilirliğe de katkıda bulunacak.

Çift motorlu bir saldırı helikopteri olan AH-1Z Viper, uzmanlara göre AH-1W SuperCobra platformuna dayanıyor ve muharebe operasyonları için gerekli olan gelişmiş kabiliyetlere ve modern özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Zırh karşıtı ve havadan havaya füzelerle Bell AH-1Z, en zorlu ortamlarda çalışmak ve hedefleri yok etmek için tasarlanmıştır. Bell AH-1Z, havadan entegre bir hava sağlayan,tamamen entegre havadan havaya füze kapasitesine sahip dünyadaki tek saldırı helikopteridir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close