ABD ve Güney Kore geniş ölçekli askeri tatbikatlara başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Güney Kore geniş ölçekli askeri tatbikatlara başladı

Abone Ol 

Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore’nin bu yılın başlarında füze denemelerini artırmasının ardından, Kuzey Kore’ye karşı hazırlıklarını güçlendirmek için büyük bir askeri tatbikatlara başladı.

AP’nin haberine göre Güney Kore Savunma Bakanlığı, Güney Kore ve ABD kuvvetlerinin Freedom Shield tatbikatı adı verilen askeri tatbikatı 11 gün sürecek ve çeşitli saha tatbikatları gerçekleştirilecek.

Kuzey Kore ise gerçekleştirielcek olan tatbikatı “işgal provası” olarak adlandırdı.

Güney Kore ordusu geçen hafta yaptığı açıklamada bu bahar ABD kuvvetleriyle birlikte 48 saha tatbikatı gerçekleştireceklerini, bu sayının geçen yılın iki katı olduğunu ve tatbikatların canlı atış, bombalama, hava saldırısı ve füze önleme tatbikatlarını içereceğini açıkladı.

2022 yılının başından bu yana Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore ile görüşmelerin uzun bir süre boyunca tıkanması nedeniyle cephaneliğini modernize etmek amacıyla 100’den fazla füze denemesi gerçekleştirdi.

Buna karşılık olarak ABD ve Güney Kore eğitim tatbikatlarını genişletti ve uçak gemileri ve uzun menzilli nükleer kapasiteli bombardıman uçakları gibi güçlü ABD askeri varlıklarının konuşlandırılmasını arttırdı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close