ABD Ordusu DE M-SHORAD lazer silah prototiplerini Orta Doğu'ya konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu DE M-SHORAD lazer silah prototiplerini Orta Doğu’ya konuşlandırıyor

Abone Ol 

ABD Ordusu, Stryker araçlara monte edilmiş lazer silah prototiplerini test etmek üzere Orta Doğu’ya gönderdi.

Defence Express’de yer alan bilgilere göre ABD, dört adet Yönlendirilmiş Enerji Manevra Kısa Menzilli Hava Savunma (DE M-SHORAD) prototipini kısa süre önce Ortadoğu’da kullanılmak üzere ABD Merkez Komutanlığı’na (CENTCOM) gönderdi.

Stryker zırhlı savaş araçlarına 50 kilovatlık lazerlerin son teknoloji entegrasyonunu içeren sistemler, gelen roketler, toplar ve havan toplarının yanı sıra 1 ila 3. sınıf insansız hava araçlarını yakalamak ve imha etmek üzere tasarlanmıştır.

ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Mingus, Orta Doğu’daki ABD birliklerine yönelik artan drone tehditlerine karşı, lazer silahlarının henüz canlı atış testleri yapmayacağını, bölgenin tozlu koşullarında çalışmaya odaklanacaklarını açıkladı.

Orgeneral James Mingus yaptığı açıklamada; “Yüksek enerjili lazer silahlarımız hava koşullarına karşı çok hassastır. Bu yüzden Ortadoğu’nun harika bir laboratuar olacağını düşünüyorum. Çünkü ne zaman bir toz fırtınası olsa, ne zaman aykırı bir hava olayı olsa, aslında lazeri oluşturan ışık parçacıklarının fiziği değişmeye başlar.” ifadelerini kullandı.

‘%100 Hazır Değil’

Defence Express’e konuşan uzmanlara göre; DE M-SHORAD prototiplerinin Orta Doğu’ya konuşlandırılması, ABD ordusunun ortaya çıkan tehditlere karşı modern taktiklere yöneldiği anlamına geliyor.

Irak ve Suriye’deki ABD tesislerine yapılan saldırılar ve Ürdün’de üç Amerikan askerinin ölümüne neden olan insansız hava aracı saldırısı, modern savunma silahlarının sahaya sürülmesini hızlandırdı.

ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Mingus, umut verici yeteneklerine rağmen lazer silahının hala savaş operasyonları için yüzde 100 hazır olmadığını söyledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close