ABD, Romanya'ya Javelin Tanksavar Füzesi satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Romanya’ya Javelin Tanksavar Füzesi satışını onayladı

Abone Ol 

ABD, 80 milyon dolarlık potansiyel bir dış askeri satış kapsamında Romanya’ya Javelin tanksavar güdümlü füze satışını onayladığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre; Romanya’nın talebi doğrultusunda Romanya Ordusu’na 263 Javelin ve 26 fırlatma ünitesini kapsayan satış için onay verildi.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından verilen anlaşmanın detaylarına göre; Romanya ayrıca füze simülasyon mermileri, ilgili işletim ekipmanları ve diğer ilgili lojistik ve program destek hizmetlerini de talep etti.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada, “Bu satış, bir NATO müttefiki olan Romanya’nın savunma yeteneklerini güçlendirecek ve Avrupa’nın istikrarına katkıda bulunacak.” ifadeleri kullanıldı.

Anlaşmaya göre Lockheed Martin ve Raytheon, Romanya’ya gönderilecek olan unsurlar için ana yüklenici olacak.

Javelin füzeleri

Javelin, Raytheon Technologies ile Lockheed Martin iştiraki olan JJV tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir.

JJV bugüne kadar 50.000’den fazla Javelin füzesi ve 12.000’den fazla yeniden kullanılabilir Komuta/Fırlatma Ünitesi üretmiştir. Javelin’in 2050 yılına kadar kullanımda kalması bekleniyor.

Her bir Javelin Füzesi, yaklaşık 200 bin dolar satış fiyatında sahip.

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close