Rapor: Güney Kore Polonya'dan İHA sistemleri satın almaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Güney Kore Polonya’dan İHA sistemleri satın almaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Güney Kore, saldırı ve gözetleme kabiliyetlerini güçlendirmek için Polonya’dan askeri insansız hava aracı satın almayı düşünüyor.

Hükümet yetkilileri yerel basına yaptıkları açıklamada Seul’ün insansız hava araçlarını (İHA) incelemek üzere Varşova’ya bir heyet göndermeyi planladığını söyledi.

Heyet, Polonya yapımı İHA’ların Kore Yarımadası’ndaki operasyonlar için uygunluğunu değerlendirecek.

Polonya’nın Asya ülkesinden, Kuzey Kore ile artan gerilimin ortasında savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için yerli silah sistemlerini değerlendirmesini talep ettiği bildirildi.

Defence Post tarafndan verilen bilgilere göre görüşmelerin ardından Güney Kore ordusu, Ukrayna’da savaş etkinliğini kanıtlamış olan Polonya sistemlerine ilgi duyduğunu belirtti.

Görüşmelerin ardından Güney Koreli bir savunma bakanlığı yetkilisi, “Polonya’nın insansız hava araçları şu anda fiili çatışmalarda kullanıldığından, ordumuz tarafından kullanılabilecek alanlar olup olmadığını gözden geçireceğiz” açıklamasında bulundu.

Potansiyel Teklifler

Ukrayna’da kullanılan Warmate kamikaze insansız hava aracı, askerler tarafından kolayca taşınabilen veya taşınabilen bağımsız bir sistem olarak, askeri uzmanlara göre savaş alanında kendisini ispatladı.

Platformun, daha iyi hedef tespit ve gözlem yetenekleri ile tanksavar güdümlü füzelere alternatif olarak iyi çalıştığı bildiriliyor.

Ayrıca; 2023 yılında Polonya da düşük hızlı, Shahed tipi İHA’ları avlamak için tasarlanan HAASTA insansız hava aracını tanıttı.

Sistem; daha fazla öldürücülük için alt kısmına monte edilmiş 5.45 milimetrelik bir makineli tüfeğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor. .

Polonya ve Güney Kore savunma işbirliği artıyor

Polonya 2022 yılında Güney Kore’den 180 adet K2 Tankı ve 212 adet K9A1 kundağı motorlu obüs almak için 5.76 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

Ayrıca Polonya, Güney Kore ile 48 hafif savaş uçağı tedariki için 13.7 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close