ABD Ordusu, Northrop ile çeşitli özelliklerde topçu tapaları için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, Northrop ile çeşitli özelliklerde topçu tapaları için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

ABD Ordusu, Northrop Grumman’a 533.9 milyon dolarlık çok opsiyonlu bir topçu tapası sözleşmesi verdi.

Sözleşme 26 Temmuz 2027’ye kadar devam edecek. M782 Çok Seçenekli Topçu Fünyesi (MOFA, Mutli-Option Fuze for Artillery), her tür 105 mm ve 155 mm topçu mermisinde kullanılabilir.

MOFA dört modda çalışabilir: mesafe, süre, temas ve gecikme. Mesafe modunda mühimmat hedefe belirlenen mesafeye geldiğinde, süre modunda ateşlendikten belli bir süre sonra, temas modunda mühimmat hedefe temas ettikten sonra, gecikmede ise temas ettikten sonra belli bir süre gecikmeden sonra infilak sağlanır. 0,1 saniyelik artışlarla 0,5 ila 199,9 saniye arasında herhangi bir zaman için ayarlanabilir.

MOFA, M1155 taşınabilir endüktif tapa ayarlayıcı veya TM 9-1290-210-12&P gibi bir endüktif iletişim bağlantısı aracılığıyla başlatmadan önce otomatik olarak önceden ayarlanır. Tapa ayarlayıcı, tapaya aktarılan görev verilerini de onaylar. Yani tapanın süre ve işlev ile alakalı ayarlamaları uzaktan veri bağlantısı ile de yapılabilir.

M782 gibi bir yakınlık fünyesinin, temas veya zaman fünyelerinden daha karmaşık bir tetik mekanizmasına sahip olduğu ve on kata kadar daha fazla hedefe etki ettiği biliniyor.

2021’de yayınlanan talep bildiriminde, ABD hükümetinin 50.000’e kadar tapa tedarik etmeyi amaçladığını belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close