SURVEY Copter, ALIACA UAS'ın yeni bir versiyonunu geliştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

SURVEY Copter, ALIACA UAS’ın yeni bir versiyonunu geliştiriyor

Abone Ol 

 Bir Airbus iştiraki olan SURVEY Copter, ALIACA hafif taktik İHA serisinin yeni bir konfigürasyonunu geliştirdi.

Arttırılmış menzilli ALIACA ER, SURVEY Copter tarafından geliştirilen hafif bir taktik İHA olan ALIACA Evo’nun yeni bir konfigürasyonudur. ALIACA Evo, Fransız Savunma Bakanlığı tarafından SMDM (système de mini-drones de la marine) programının bir parçası olarak Fransız Donanması gemilerinde kullanılmak üzere seçildi.

ALIACA ER, 100km menzilde 6 saatlik görevleri gerçekleştirebilen bir sistemdir. Tüm ALIACA UAS konfigürasyonları gibi, ALIACA ER de bir mancınık tarafından fırlatılır ve otomatik bir ağ kurtarma ile uçuşunu bitirir.

Maksimum kalkış ağırlığı 16 kg, kanat açıklığı 3,6 m ve uzunluğu 2,2 m olan ALIACA ER, kerosen ile çalışan bir motordan güç alıyor. Sistem sadece 2 operatör tarafından kolay ve hızlı bir şekilde işletilebiliyor.

Çift sensörlü sistem, en zorlu istihbarat, izleme ve hedef tespit görevlerini gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Yüksek performanslı elektro-optik/kızılötesi (EO/IR) faydalı yük ve birkaç yüz kilometre menzil içindeki gemileri tespit edebilen Otomatik Tanımlama Sistemi ile donatılmıştır.

Ayrıca kullanımı kolay olan yer istasyonu; operatörün, yerleşik sensörler tarafından toplanan görüntüleri ve AIS verilerini gerçek zamanlı olarak, gündüz ve gece alırken, UAS’nin otonom uçuşunu sürekli olarak izlemesini sağlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close