Norveç, İsveç ve Finlandiya NATO askeri tatbikatlarına ev sahipliği yapıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç, İsveç ve Finlandiya NATO askeri tatbikatlarına ev sahipliği yapıyor

Abone Ol 

Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın kuzeyinde 13 ülkeden 20,000’den fazla askerin katılımıyla türünün ilk örneği olan bir askeri tatbikat başlatıldığını duyurdu.

Daha önce Cold Response olarak bilinen ve 14 Mart’a kadar sürecek olan ortak savunma tatbikatı, NATO’nun kurucu üyelerinden Norveç’in kuzeyinde iki yılda bir düzenleniyordu.

Finlandiya ve İsveç’in kısa bir süre önce NATO ittifakına üye olması nedeniyle bu yıl tatbikat ilk kez Nordic Response olarak adlandırıldı.

İngiltere, ABD, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika ve Kanada’dan askerlerin de katılacağı hava, kara ve deniz eğitim tatbikatı, Kuzey Kutup Dairesi’nde bir sınır ötesi operasyon tatbikatını da içerecek.

Norveç ordusundan yapılan açıklamada tatbikatın amacının “kara, deniz ve hava sınırlarını aşarken benzersiz bir işbirliği ve birlikte çalışabilirlik düzeyi” sergilemek olduğu belirtildi.

Nordic Response, 90,000 askerin katıldığı Steadfast Defender adlı devam eden bir dizi NATO tatbikatının bir parças olarak gerçekleştiriliyor.

Tatbikata denizde 50’den fazla denizaltı, fırkateyn, korvet, uçak gemisi ve amfibi gemi, 100’den fazla savaş, deniz gözetleme ve nakliye uçağı ile karada topçu sistemleri, tanklar ve paletli araçlar kullanan binlerce asker katılıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close