ABD Ordu Sekreteri: "ABD mühimmat stokları endişe verici durumda ve üretim kapasitesi mutlak sınırında" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordu Sekreteri: “ABD mühimmat stokları endişe verici durumda ve üretim kapasitesi mutlak sınırında”

Abone Ol 

ABD Ordu sekreteri Christine Wormuth, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin 30 Mart’taki duruşmasında, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı güvenlik yardımının yüzde 60’ından fazlasının ABD Ordusu’nun stoklarından gönderildiğini açıkladı.

Ordunun en üst düzey sivil yetkililerine göre, ABD Ukrayna’yı silahlandırmak ve aynı zamanda kendi savunmasını sağlamak için mücadele ederken ABD Ordusu’nun stokları endişe verici bir oranda azaldı.

Christine Wormuth, “Ukrayna’ya Rusya ile savaşmasında yardımcı olmak için Ordu, çok çeşitli cephaneler, radarlar, savaş araçları ve diğer unsurları göndererek, 20 milyar doların üzerinde yardım sağladı” açıklamasında bulundu.

Ordu birimlerinin senatoya verdiği bilgilere göre, Rusya’nın işgal girişimini başlatmasından bu yana Ukrayna’ya 32 milyar dolardan fazla yardım gönderildi ve bunun 20 milyar dolardan fazla bir kısmı Ordu’nun cephane stoklarından gerçekleştirildi.

Wormuth, “Ukrayna’dan öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri, daha sağlam bir savunma sanayi üssüne duyulan ihtiyaçtır. Şu anda savunma sanayi kapasitesinin mutlak sınırındayız.” ifadelerini kullandı.

Wormuth, Ordunun yeni mühimmat üretimi gerçekleştirebilmek için 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptığını da sözlerine ekledi.

Ukrayna’ya yardım için ‘binlerce ABD Askeri’ görevlendirildi

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin kıdemli üyesi Senatör Roger Wicker’e göre, binlerce ABD askeri şu anda Ukrayna ordusuna yardım sağlamak için konuşlandırılmış durumda.

Wicker’e göre bu birliklerin çoğu, ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı güvenlik yardımını takip etmek için kapsamlı gözetim çabalarıyla meşgulken , diğerleri Ukrayna askeri personelini eğitiyor.

Wicker, ABD askeri birliklerinin dünyanın dört bir yanında görevde olmasına rağmen, hiçbir Amerikan askerinin Rus ordusuna karşı savaşmadığını da belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close