NATO ve ABD kuvvetleri, Romanya ile birlikte Karadeniz'de tatbikat gerçekleştirdi - M5 Dergi
Genel

NATO ve ABD kuvvetleri, Romanya ile birlikte Karadeniz’de tatbikat gerçekleştirdi

Abone Ol 

Romanya donanması, Karadeniz bölgesinde ABD ve NATO birliklerini bir araya getiren çok uluslu askeri tatbikatlara ev sahipliği yaptı. 

Romanya Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre; Karadeniz’de gerçekleşen deniz ve hava tatbikatları, 12 NATO üye ülkesi ve bazı ortak ülkelerden yaklaşık 3.400 askeri personelin katıldığı Sea Shield 2023 olarak planlanan bir dizi tatbikatın parçası olarak gerçekleşti.

Verilen bilgilere göre; Tuna Deltası’nın Karadeniz’e dökülen Mahmudia bölgesinde yapılan tatbikatlarda, “düşman hava indirmesinin nasıl etkisiz hale getirileceğine” dair faaliyetler gerçekleştirildi. 

20 Mart’ta başlayan ve 2 Nisan’a kadar devam eden Sea Shield 2023 tatbikatlarına, 30’dan fazla donanma gemisi, 14 uçak ve 15 “hızlı müdahale” botu ve diğer unsurlar katılıyor. 

NATO’ya 2004 yılında katılan Romanya, Kasım ayında NATO’nun dışişleri bakanları toplantısına ev sahipliği yapmak da dahil olmak üzere, Rusya-Ukrayna savaşı boyunca ittifakta giderek daha fazla rol oynamaya başladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close