Çin Savunma Bakanlığı: "ABD'nin politikaları, nükleer silahlanma yarışını tetikliyor" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Çin Savunma Bakanlığı: “ABD’nin politikaları, nükleer silahlanma yarışını tetikliyor”

Abone Ol 

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Tan Kefei, düzenlediği basın toplantısında, Avustralya, ABD ve İngiltere arasında nükleer denizaltılar konusundaki işbirliğinin bir silahlanma yarışını tetikleyebileceğini belirtti.

Çin Savunma Bakanlığı; üç ülke arasında Çin’in Pasifik’teki nüfuzuna karşı koymayı amaçlayan ve nihai hedefi sekiz adede kadar nükleer enerjiyle çalışan denizaltıdan oluşan bir filo edinmeyi hedefleyen anlaşmaya atıfta bulunarak, “AUKUS fayda sağlamayacak ve silahlanma yarışını tetikleyecek” açıklamasında bulundu. 

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Tan Kefei; “Pandora’nın kutusu açıldıktan sonra bölgesel stratejik dengeler bozulur, bölgesel güvenlik ciddi şekilde tehdit edilir. Soğuk Savaş zihniyetinin hakim olduğu bu tür küçük çemberlerin hiçbir faydası yoktur ve son derece zararlıdır.” ifadelerini kullandı. 

Avustralya, ABD ve İngiltere ilk olarak 2021’de,  uzun menzilli görevler yapabilen nükleer denizcilik teknolojisi konusunda yapılan AUKUS anlaşmasını duyurmuş, geçtiğimiz haftalarda ise ABD’de bir AUKUS zirvesi düzenlemişti.

Üçlü anlaşma kapsamında, ülkeler sınıflandırılmış askeri yetenekleri, siber ve yapay zekayı ve diğer denizaltı yeteneklerini paylaşıyor. 

Çin Savunma Bakanlığı üç ülkeyi; “Zamanın genel eğilimini tanımaya, başkalarına zarar veren bencilce oyalamalardan vazgeçmeye, uluslararası toplumun sesini açık fikirlilikle dinlemeye, uluslararası sorumluluklarını ve yükümlülüklerini ciddiyetle yerine getirmeye” çağırdı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close