ABD, yeni anti-drone sisteminin ilk testlerini gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, yeni anti-drone sisteminin ilk testlerini gerçekleştirdi

Abone Ol 

Kaliforniya merkezli yapay zeka şirketi Skylark Labs, ABD Savunma Bakanlığı paydaşları için ürettiği anti-drone çözümünün testlerini tamamladığını açıkladı.

Denemelerde, görüş hattının ötesinde yer alan düşman insansız hava araçlarını tespit ve takip etmek için geliştirilen bir teknoloji olan Havadan Keşif ve Eliminasyon Sistemi (ARIES) kullanıldı.

Farklı senaryolardaki izleme simülasyonları boyunca ARIES platformu uzun menzillerdeki tehditleri tespit etti, ilgili uçuş yollarını izledi ve manevralarına dayanarak diğer potansiyel tehditleri belirledi.

Ayrıca sistem, kullanıcıları gelen dronlara karşı uyarmak için erken uyarı yeteneğini de sergiledi.

ABD Ordusu Müşterek Savaş Operasyonları Şefi Brad Boyd, ARIES testlerinin ardndaayaptığı değerlendirmede, “ARIES’in yapay zeka odaklı tespit ve takip yetenekleri gerçekten etkileyici. Potansiyel tehditleri uzun menzillerde tespit etme ve gerçek zamanlı istihbarat sağlama kabiliyeti, drone karşıtı operasyonlarımız için oyunun kurallarını değiştirecek nitelikte” ifadelerini kullandı.

ABD Hava Kuvvetleri için ARIES

ARIES testleri, sistemin Şubat ayında ABD Hava Kuvvetleri Küçük İşletme İnovasyon Araştırma programı için seçilmesinden sadece birkaç ay sonra gerçekleşti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada; “Bu proje ARIES ürün grubumuzu güçlendirmek ve ulusumuzun hava sahasının emniyet ve güvenliğine katkıda bulunmak için önemli bir fırsatı temsil ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close