İsveç'ten, zırhlı savaş aracı filosunu yenilemek için BAE Systems ile sözleşme - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’ten, zırhlı savaş aracı filosunu yenilemek için BAE Systems ile sözleşme

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi BAE Systems, İsveç silahlı kuvvetlerine yeni CV9035 Mk IIIC piyade savaş araçları sağlamak üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Savunma sanayi üreticisi BAE Systems, İsveç silahlı kuvvetlerine yeni CV9035 Mk IIIC piyade savaş araçları sağlamak üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Sözleşme aynı zamanda diğer ulusların da CV90 Mk IIIC tedarikine katılmasına olanak sağlıyor.

CV9035 Mk IIIC piyade savaş araçları, araç mürettebatına fayda sağlayan önemli ergonomik iyileştirmelerin yanı sıra “tasarım ve işlevsellikte bir sıçrama” olduğu bildirilen yeni bir taret sistemiyle donatılacak.

BAE Systems Hägglunds Genel Müdürü Tommy Gustafsson-Rask, “Bu yeni CV9035 MkIIIC’ler hem İsveç hem de Ukrayna ordularının kabiliyetlerini artıracak ve mürettebata gelişmiş savaş farkındalığı, daha fazla hareket kabiliyeti, koruma ve ölümcüllük sağlayacak” açklamasında bulundu.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre üretilecek olan yeni platformlar, İsveç’in Ukrayna’ya hibe edilen CV9040 araçlarının yerini alacak.

Sözlşmenin toplam maliyetinin ve üretilecek araç sayısının detaylarına dair bilgi verilmedi.

CV90 Ukrayna’da

İsveç, 50’den fazla CV9040C zırhlı muharebe aracı bağışlayarak ve birliklerini araçların nasıl kullanılacağı konusunda eğiterek Ukrayna’nın devam eden savaşta Rus güçleriyle mücadelesine yardımcı olmuştu.

CV90’ın en önemli özelliklerinden biri havada asılı duran helikopterleri 4 kilometre uzaklıktan hedef alabilmesidir.

Ayrıca subarktik iklime dayanabilir, karda ve sulak arazide saatte maksimum 70 kilometre hızla hareket kabiliyetini koruyabilir.

İsveç’in CV90 bağışı Ukrayna’ya askeri yardım için ayrılan 1.6 milyar dolar bütçenin bir parçası olarak gerçekleştirilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close