ABD Medyası: Ukrayna, Türk TB2'leri Bağımsızlık Günü Töreninde Sergilemeye Hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Medyası: Ukrayna, Türk TB2’leri Bağımsızlık Günü Töreninde Sergilemeye Hazırlanıyor

Abone Ol 

Ukrayna bağımsızlığının 30. yıldönümünü kutlamak için yaklaşan geçit töreni sırasında yükseltilmiş ana muharebe tanklarından dünyanın en büyük kargo uçağına kadar bir dizi yüksek teknoloji silah sistemi ve uçağı sergilemek için hazırlanıyor.

Amerikan Defence Blog’da yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri yeni edindiği Türk yapımı silahlı insansız hava araçlarını 24 Ağustos’taki bağımsızlık günü askeri geçit töreninde sergileyecek. Suspilne Haber Ajansı’ın verdiği bilgilere göre yeni dronların geçiş sırasında mekanize bir sütunda bir traktör-römork üzerinde taşınacak. Türk insansız hava aracı (İHA) üreticisi Baykar Makina tarafından geliştirilmiştir.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, askeri modernizasyon programı kapsamında 2019 yılında altı adet Bayraktar TB2 İHA satın aldı. Uçağın başarılarını ispat etmesinin ardından Ukrayna Donanması, ilave olarak 6 adet Bayraktar TB2’den oluşan ayrı bir sipariş daha verdi. 

Bayraktar TB2 insansız muharebe hava aracı 150 kg’dan fazla yük taşıyabiliyor, 22.500 feet’e kadar uçabiliyor ve 24 saatten fazla havada kalabiliyor.

2014 yılında Türk ordusunun envanterine giren Bayraktar TB2 insansız hava araçları şu anda Türkiye, Ukrayna, Polonya, Katar ve Azerbaycan tarafından kullanılıyor.

Son yıllarda Türkiye’nin savunma ve havacılık şirketleri, üretim ve ihracatlarının yanı sıra araştırma ve geliştirmede de önemli başarılara imza attı. Türkiye, dünyada kendi insansız hava aracını üretebilen altı ülke arasında yer alıyor.

Kaynak: M5
Çeviri: Adem KILIÇ

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close