ABD, Japonya, Avustralya ve Filipinler'den Güney Çin Denizi'nde ortak tatbikat - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Japonya, Avustralya ve Filipinler’den Güney Çin Denizi’nde ortak tatbikat

Abone Ol 

ABD, Japonya, Avustralya ve Filipinler Güney Çin Denizi’nde ortak tatbikat düzenliyor.

Filipinler ordusu yaptığı açıklamada, ABD, Japonya, Avustralya ve Filipinler’in tartışmalı Güney Çin Denizi’nde ortak bir deniz tatbikatı düzenlediklerini ve ortak rakipleri Çin’in de buna karşılık olarak bir deniz ve hava devriyesi başlattığını açıkladı.

Manila Times gazetesinin orduya dayandırdığı haberine göre; Filipinler’in münhasır ekonomik bölgesinde düzenlenen dört ülkenin tatbikatı, ülkelerin “deniz alanında birlikte çalışabilirlik tatbikatları yoluyla özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i desteklemek için bölgesel ve uluslararası işbirliğini güçlendirme kararlılığını” ortaya koyuyor.

Manila Times tarafından verilen bilgilere gçre dört ülkenin askeri kuvvetleri, ortak bir iletişim tatbikatı, birlikte hareket etme taktikleri ve diğer tatbikatları gerçekleştirdi.

Tatbikata Japonya Ordusu’nun destroyeri Akebono, ABD savaş gemisi Mobile, Avustralya Kraliyet Donanması firkateyni Warramunga ve Filipin Donanması firkateyni Antonio Luna katıldı.

Çin ordusu ise, bölgedeki gerilimin arttığı bir ortamda dört ülkenin ortak tatbikatına karşı koymak üzere tartışmalı Güney Çin Denizi’nde bir deniz ve hava devriyesi gerçekleştirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close