Kanada, savunma harcamalarını artırmak için yeni bir yol haritası belirledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada, savunma harcamalarını artırmak için yeni bir yol haritası belirledi

Abone Ol 

Kanada, savunma harcamalarında uzun menzilli füze sistemleri, yeni taktik helikopterler ve Kuzey Kutbu’nda daha fazla varlık gösterilmesini öngören bir artış yapılacağını duyurdu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Ontario’daki Trenton askeri üssünde düzenlediği basın toplantısında ülkenin ayrıca kıyı şeridinde devriye gezmek üzere yeni denizaltılar almak istediğini ve ABD, İngiltere ve Avustralya’nın istihbarat konusunda işbirliği yaptığı AUKUS güvenlik ortaklığına katılmak için görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

Kanada hükümeti önümüzdeki hafta açıklayacağı bütçede, Kanada ordusu için toplam 73 milyar Kanada doları (54 milyar dolar) tutarında yeni bir fonu onaylayacak.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre bu bütçe, donanma gemileri ve F-35 savaş uçağı filosunun yanı sıra Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD) altında kıta savunmasını modernize etmeye yönelik yatırımlr için kullanılacak.

Trudeau, “Giderek daha karmaşık ve zorlu bir dönemde yaşıyoruz. 20. yüzyılın tamamında insanlarımızı dünyanın dört bir yanındaki cephelere gönderirken, şimdi yeni ve gelişen tehditlerin ön cephelerindeyiz. Çin ve Rusya gibi yükselen ve yıkıcı güçlere karşı, Kuzey Kutbu’nda daha fazla varlık göstermeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Kanada bu gelişme ile birlikte ülkenin savunma harcamalarını, GSYH’ya göre yüzde 1,38’lik orandan 2030 yılına kadar yüzde 1,76’ya ulaştırmayı hedefliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close