ABD, Güney Kore ve Japonya'dan, Kuzey Kore'ye karşı füze savunma tatbikatı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Güney Kore ve Japonya’dan, Kuzey Kore’ye karşı füze savunma tatbikatı

Abone Ol 

Güney Kore Donanması, ABD ve Japonya ile birlikte Kuzey Kore’nin gelişen nükleer ve füze tehditlerine karşı ortak bir deniz füze savunma tatbikatı düzenledi.

Reuters’da yer alan bilgilere göre Kuzey Kore, Pyongyang’ın nükleer saldırı gücünün çekirdeği olarak tanımladığı en son Hwasong-18 füzesini, geçtiğimiz günlerde ülkenin doğu kıyısı açıklarında ateşlemişti.

Güney Kore Donanması, gerçekleşen üçlü tatbikatın Güney Kore ile Japonya arasındaki uluslararası sularda üç ülkeden Aegis radar sistemleriyle donatılmış muhripleri ilk kez bir araya getirdiğini açıkladı. 

Reuters’a konuşan üst düzey bir Güney Koreli Deniz Kuvvetleri subayı, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine, ordularının güçlü mukabele sistemi ve üçlü işbirliği ile etkili bir şekilde karşılık vereceklerini belirtti.

Kuzey Kore’nin ICBM fırlatması ABD, Güney Kore ve Japonya tarafından kınandı, ancak Pyongyang bunun meşru müdafaa hakkının bir parçası olduğunu söyleyerek kınamayı reddetti.

Kuzey Kore’nin son ICMB denemesi, son günlerde Kuzey Kore’den Amerikan casus uçaklarını kendi münhasır ekonomik bölge suları üzerinde uçmakla suçlamasının ardından gelmişti. 

Kuzey Kore’nin Devlet medyası Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) bildirdiğine göre Kuzey Kore ayrıca, ülkesi üzerinde istihbarat faaliyetleri yürütmek amacı ile uçuşlar gerçekleştiren ABD’ye misilleme yapacağı tehdidinde bulundu.

Üç ülke arasındaki tatbikatların iki gün boyunca devam edeceği belirtildi.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close