Slovenya, Almanya'dan IRIS-T hava savunma sistemleri satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovenya, Almanya’dan IRIS-T hava savunma sistemleri satın alacak

Abone Ol 

Slovenya Savunma Bakanı Marjan Sarec, ülkesinin açıklanmayan sayıda IRIS-T SLM karadan havaya füze sistemi satın almak için Almanya ile görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.

Slovenya Savunma Bakanı Sarec, Slovenya kamu yayıncısı RTV Slovenija’ya yaptığı açıklamada; “Şu anda çok verimli bir hava savunma sistemimiz yok. Slovenya güvenlik anlamında NATO tarafından korunuyor ve bunu değiştirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

IRIS-T SLM Alman Diehl Defense şirketi tarafından üretilmektedir. IRIS-T SLM hava savunma sistemi; roketler, seyir füzeleri, insansız hava araçları, helikopterler ve avcı uçakları dahil olmak üzere çeşitli alçak ve orta irtifa tehditlerini imha edebilmektedir.

Sistem farklı platformlara entegre edilebilir bir füze lançeri kullanılan sistemde elektro-optik sistemle desteklenebilen bir AESA radarı kullanılmaktadır. Taktik Operasyon Merkezi iki operatör tarafından yönetilmektedir. Diğer sistem elemanlarına bağlantı, telsiz veya fiber optik kablo aracılığıyla gerçekleşir. Ek olarak, Taktik Operasyon Merkezi, üst düzey yönetim veya bilgi yapılarına bağlantı için gerekli veri arayüzlerine ve iletişim seçeneklerine sahiptir.

IRIS-T SLM için kullanılan füze ise IRIS-T/SLS’ye kıyasla daha büyük bir roket motoru sayesinde 40 kilometre menzil ve 20 kilometrelik bir irtifaya sahiptir. İtme vektörü kontrollü katı yakıtlı motor, füzenin yüksek manevra kabiliyetine sahip hedeflere angaje olabilmesini sağlamaktadır. Füzede terminal safhaya kadar ısınmaya karşı ayrılan bir şapka ile korunan kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık bulunmaktadır. Arayıcı başlığa ek olarak uçuş sırasında bir veri bağı ile GPS destekli bir atalet navigasyon sistemi ile donatılmıştır.

Slovenya Savunma Bakanı Sarec görüşmelerin devam ettiğini ve kısa sürede sonuçlanacağını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close