ABD, İran'a karşı Körfez’e F-16 savaş uçakları konuşlandıracak - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD, İran’a karşı Körfez’e F-16 savaş uçakları konuşlandıracak

Abone Ol 

ABD’li bir askeri yetkili, Washington’ın Hürmüz Boğazı’ndaki gemilere hava koruması sağlamak ve İran’ın gemileri ele geçirmesini önlemek için bu hafta sonunda Körfez bölgesine F-16 uçakları göndereceğini duyurdu.

Bu adım, İran’ın iki petrol tankerine el koyma girişiminin engellenmesinden iki hafta sonra atıldı.

Pentagon muhabirlerine konuşan yetkili, ABD’nin Körfez bölgesinde bir haftadan fazla süredir devriye gezen A-10 saldırı uçaklarını güçlendirmek üzere F-16 savaş uçakları göndereceğini söyledi.

İran’ın petrol tankerlerine el koyma girişimleri, bölgede konuşlanan ABD güçleri tarafından püskürtüldü.

Pentagon, iki hafta önce İran güçlerinin Umman açıklarında uluslararası sularda iki petrol tankerine el koyma girişimini ABD Donanması’nın engellediğini duyurdu ve İranlıların bu girişimlerden birinde bir tankere ateş açtığına dikkat çekti.

İran ile nükleer müzakerelerin durduğu bir dönemde artan deniz tehditlerine ilişkin korkular artıyor.

Endonezya Sahil Güvenliği, geçtiğimiz hafta İran bandıralı dev bir tankere yasadışı petrol taşıdığı şüphesiyle el koydu.

Bu arada ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi üyeleri, Başkan Biden yönetimine yeni bir mektup göndererek, kendisini İran petrol endüstrisine yaptırımlar uygulamaya çağırdı.

Mektupta, İran petrokimya endüstrisine karşı koymak için bir strateji geliştirilmesi ve ayrıca Çin’deki kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanması çağrısında bulunuldu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close