ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya 8.4 milyar dolarlık F-35 satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya 8.4 milyar dolarlık F-35 satışını onayladı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, içinde 35 adet F-35A uçağı ve mühimmatların bulunduğu alımı onayladı. Almanya F-35’leri nükleer caydırıcılık için kullanacak.

 Almanya, F-35 uçaklarını ABD’den Foreign Military Sales (FMS) yolu ile alıyor. Yani F-35 üretim programındaki diğer partnerlerden farklı olarak projenin dışından olan bir ülke olarak alımı gerçekleştiriyor.

Lockheed Martin tarafından üretilen uçaklar, 2030 yılına kadar Almanya’nın PA-200 Tornado uçaklarının yerini alacak. 1979 yılından beri Alman Hava Kuvvetleri’nde hizmet veren Tornado uçakları yaşlanmakta ve bu filoları yenilemek için arayışlar sürmekteydi. Bu bağlamda Boeing’den F-18 uçağının alınması gündeme gelmiş ancak geçtiğimiz Mart ayında bu plandan geri dönülmüştü.

Söz konusu satış sadece F-35 üreticisi Lockheed Martin’den alımları içermiyor. F-35 motor üreticisi Pratt & Whitney, Boeing ve Raytheon’dan da alımlar onay verilen satışa dahil. 37 adet F-135 motoru Pratt & Whitney’den tedarik ediliyor. Bu motorların 2 adedi yedek olmakla beraber 35 adedi uçaklarda yüklü olarak teslim edilecek.

105 adet AIM-120C-8 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile/Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze) füzesi, 344 adet GBU-53 bombaları, 75 adet AGM-158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles-Extended Range) havadan karaya seyir füzesi, 426 adet farklı modellerde JDAM (Joint Direct Attack Munition) akıllı bomba kuyruk kiti ve 75adet AIM-9X kısa menzilli havadan havaya füze sipariş paketindeki öne çıkan mühimmat kalemleri oluşturuyor. Bunların dışında daha pek çok mühimmat test kitleri, güdüm kitleri, eğitim mühimmatları da ABD Dışişleri Bakanlığı’nın onay metninin ayrıntılarında mevcut.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close